Miliarderzy z Doliny Krzemowej inwestują w długowieczność. Trwa poszukiwanie "leku na młodość"

autor: Eliza Sarnacka-Mahoney02.05.2019, 07:55; Aktualizacja: 02.05.2019, 08:54
Co dziś łączy ze sobą liderów technologicznej rewolucji z Doliny Krzemowej, takich jak Jeff Bezos (Amazon), Elon Musk (Tesla, Space X), Peter Thiel (dawniej PayPal, dziś fundusz Clarium Capital) czy Larry Page i Sergey Brin (obaj Alphabet, dawniej Google)?

Co dziś łączy ze sobą liderów technologicznej rewolucji z Doliny Krzemowej, takich jak Jeff Bezos (Amazon), Elon Musk (Tesla, Space X), Peter Thiel (dawniej PayPal, dziś fundusz Clarium Capital) czy Larry Page i Sergey Brin (obaj Alphabet, dawniej Google)?źródło: ShutterStock

Dolina Krzemowa dała nam Facebooka i smartfona. Czy da nam nieśmiertelność?

P acific Grove to urocze kalifornijskie miasteczko nad brzegiem Oceanu Spokojnego, oddalone o ponad godzinę drogi na północ od Doliny Krzemowej. Przy głównej ulicy, między firmą cateringową a butikiem z bibelotami dla domu, gabinet prowadzi David Wright, internista specjalizujący się w leczeniu chorób zakaźnych. W lutym o jego niewielkiej klinice dowiedział się cały kraj.

Okazało się, że od trzech lat współpracuje on z firmą Ambrosia Healthcare Jesse’a Karmazina. A właśnie w lutym Agencja Żywności i Leków (FDA, Food and Drug Administration) zamknęła Ambrosia Healthcare pod zarzutem działania na szkodę ludzkiego zdrowia. A dokładnie – za zabiegi przetaczania pacjentom bogatej w osocze krwi, których na zlecenie Karmazina dokonywał Wright.

Transfuzja jest koniecznością przy wielu chorobach, np. wątroby, nerek czy ostrej anemii – i Wright przez wiele lat dokonywał jej rutynowo. Ale Ambrosia Healthcare oferowało specyficzny zabieg dla zamożnej klienteli. Chętni mogli zamówić usługę transfuzji jednego litra (8 tys. dol.) lub dwóch litrów (12 tys. dol.) bogatej w osocze krwi od dawców mających mniej niż 25 lat – taki zabieg miał przywracać witalność ciała i umysłu, wzmacniać włosy, poprawiać libido, a nawet w znaczący sposób wygładzać zmarszczki. Jednak, jak podkreśliła FDA, nie ma na to dowodów, a na dodatek wlewy z osocza mogą być niebezpieczne, ponieważ niosą ze sobą ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, problemów na tle oddechowym i sercowo-naczyniowym.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

 • Zib(2019-05-02 09:46) Zgłoś naruszenie 245

  Ludzka pycha nie zna granic...nowy Babilon uważa że wszystko może...wszystko co zbudowali zostanie na ziemi...goli się urodzili i goli staną na sądzie po śmieci ciala... Dziś wydaje im się, że człowiek wszystko może jak ma kasę...bardzo się zdziwią jak niewiele może!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • czytelnik(2019-05-02 08:42) Zgłoś naruszenie 174

  kto się urodził umrzeć musi, nawet liliardy nie pomogą

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nn(2019-05-02 08:40) Zgłoś naruszenie 156

  Odwieczne marzenia człowieka. Jeśli odpowiedzią nie jest Bóg, to szuka się substytutów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • precz z nimi(2019-05-02 13:27) Zgłoś naruszenie 82

  bogate złodzieje myślą, że będą żyć wiecznie na ludzkiej krzywdzie

  Odpowiedz
 • Konstruktor z MIT(2019-05-02 12:04) Zgłoś naruszenie 76

  przetaczanie krwi juz bylo,byly tez przeszczepy jader barancich,to s awszystko brednie.Dlugowiecznosc moga zapewnic tylko zmiany w DNA a niesmiertelnosc przeneisienie samoswiadomosci i pamieci na uklady elektroniczne..I wlasnei dlatego tak intensywnie pracuje sie nad sztuczna inteligencja i kazdy dzien przynosi tu postepy.Majac mozg elektorniczny bede mogl zrobic i schowac dowlona ilosc kopii swojej osobowosci a kazdy element ciala wymienic na nowy,w miedzyczasie udoskonalony.W postaci fali radiowej czy swietlnej bede mogl wyslac sie dowolnie daleko ,nawet na koniec Wwszechswiata,bo dla fali cyfrowej czas i odleglosc nie maja juz znaczenia.Zobaczycie to jeszcze za waszego zycia

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • nina(2019-05-02 10:08) Zgłoś naruszenie 63

  spokojnie już przywykliśmy do tego że amerykanie niczym kiedyś Rosjanie CHCIELI polecieć na słońce w nocy a to amerykanie sprzedawali działki na księżycu no to teraz zeszli przynajmniej na ziemię i chcą być wiecznie młodzi

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • on 52(2019-05-02 12:40) Zgłoś naruszenie 60

  Gdyby elita znalazłaby taki lek nastąpiłby koniec świata.Można sobie wyobrazić dyktaturę,która trwa wieczne.Gdyby taki lek istniał np 100 lat temu to można sobie wyobrazić,że Stalin czy Hitler albo Mao żyją do dziś.Ludzkości by nie było.

  Odpowiedz
 • Polak(2019-05-02 12:42) Zgłoś naruszenie 33

  Na starość mózg już nie ten jak się miało 20 lat, po czterdziestce już się psuje z wyrażnymi oznakami, więc po co żyć długo jak warzywo i robić pod siebie? Młody mózg to jest klucz do nieśmiertelności a nie ciało

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • tak tylko myślę(2019-05-03 11:01) Zgłoś naruszenie 32

  Śmierć jest podstawą życia jakie widzimy obecnie, bez śmierci nie byłoby ewolucji, byłaby tylko stagnacja i ciągle bylibyśmy zupą aminokwasów na dnie jakiegoś zbiornika wodnego.

  Odpowiedz
 • cccc(2019-05-02 18:34) Zgłoś naruszenie 20

  Rapacholin dwa razy dziennie.

  Odpowiedz
 • niewolnik(2019-05-02 21:56) Zgłoś naruszenie 21

  Gdyby to było możliwe, to dzisiaj bylibyśmy niewolnikami/poddanymi Mieszka I lub cesarza Niemiec Ottona lub faraona lub cesarza Chin, lub Dżyngis-Hana, w zależności od tego który z nich zdobyłby władzę akurat nad tą częscią naszej planety. Nie byłoby elektrycznosci ani innych wynalazków, bo po co niewolnikom takie rzeczy. Dzisiaj żylibyśmy jak 2-3 tysiące lat temu, tylko niewolnicy umieraliby po 30-40tce, a faraon który nami rządzi miałby już z 3tys. lat.

  Odpowiedz
 • Paweł(2019-06-01 14:24) Zgłoś naruszenie 00

  chyba "leku na starość"

  Odpowiedz
 • pozdrowienia od Kostuchy(2019-05-03 16:52) Zgłoś naruszenie 02

  Niestety, generałowa Zajączkowa zabrała tajemnicę wiecznej młodości do grobu. Koncerny farmaceutyczne już nie zarabiają na masowości leczenia ubogich /np. Kopacz nie dała się nabrać, choć PiS tak bardzo chciał kupić zbędne szczepionki za nasze/ - teraz będą próbować okradać bogatych. Budżety wielu państw są zbyt zadłużone. Bogaci stali się bardzo bogaci /zbyt niskie podatki dla bogatych. Cagliostrów w świecie dostatek.

  Odpowiedz
 • enceladus invest.(2019-05-09 20:51) Zgłoś naruszenie 00

  Czy opracowano juz miksture ,ze kwiatek w wazonie nigdy nie zwiednie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane