statystyki

Bajki o robotach. Czy maszyny przejmą nad nim władzę?

autor: Sebastian Stodolak01.05.2019, 09:00; Aktualizacja: 01.05.2019, 13:27
technologia, sztuczna inteligencja, roboty

W 2017 r. Deloitte opublikował raport dotyczący wcześniejszych 15 lat automatyzacji w Wielkiej Brytanii, z którego wynika, że chociaż technologie zlikwidowały 800 tys. miejsc pracy, to stworzyły jednocześnie 3,5 mln nowych – bardziej zaawansowanych i lepiej płatnych.źródło: ShutterStock

Czy naprawdę wierzycie w to, że maszyny najpierw zabiorą nam pracę, a potem nad nami zapanują?

W styczniu bieżącego roku naukowcy z Uniwersytetu Columbia zaprezentowali światu coś ich zdaniem przełomowego w badaniach nad sztuczną inteligencją (SI). Nagranie wideo, którym się pochwalili, przedstawia mechaniczne ramię podnoszące kulki i umieszczające je w pojemniku. Co w tym niezwykłego, skoro roboty w fabrykach od dawna już wykonują znacznie bardziej skomplikowane nagrania?

To, że owo ramię jest… niemal samoświadome. Wyłącznie dzięki procesom „głębokiego uczenia się” i bez żadnej zaprogramowanej wcześniej wiedzy o fizyce, geometrii czy motoryce robotyczne ramię samodzielnie poznało swój własny kształt. Po 35 godzinach wykonywania tysięcy chaotycznych ruchów wytworzony przez nie wirtualny obraz samego siebie stał się spójny z jego faktycznym fizycznym kształtem. Posługując się tym wirtualnym obrazem, ramię było w stanie przenosić leżące na podłodze kulki do pojemnika z 44 proc. skutecznością. „To jak próba podniesienia szklanki pełnej wody z zamkniętymi oczami. Nawet dla ludzi jest to trudne” – tłumaczył Robert Kwiatkowski, współautor wynalazku, w jednym z artykułów. Naukowcy sądzą, że sposób, w jaki ich robot uczył się postrzegać samego siebie, jest podobny do procesu, który przechodzi małe dziecko, gdyż na takich działaniach metodą prób i błędów polega budowanie świadomości u ludzi.

Podobne wiadomości – a świat nauki codziennie nas czymś podobnym zaskakuje – zazwyczaj wystarczają futurologom do produkowania kolejnych porcji przerażających prognoz. Przygotujcie się zatem na nowe filmy i seriale science fiction przedstawiające bunt maszyn. Na zalew książek o tym, jak ludzie zostaną pozbawieni pracy (a potem zniewoleni) przez roboty oraz porad i teorii, jak temu zapobiec. W końcu na ruchy polityczne w stylu prób opodatkowania maszyn. Co proponował zresztą już przecież Bill Gates, a ktoś taki jak on nie może się mylić, prawda? Zwłaszcza że przed pójściem za daleko w pracach nad sztuczną inteligencją przestrzegali też m.in. Elon Musk i Stephen Hawking. Tyle że się mylą.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Czlowiek Elona(2019-05-01 11:29) Zgłoś naruszenie 12

    Nikt nie bedzie nad nikim panowac.Bedzie okres wspolistnienia sztucznej inteligencji w najdziwniejszych postaciach az do chwili,gdy opanujemy niesmiertelnosc,ktor ajest mozliwa tylko poprzez samoswiadomsoc i pamiec elektroniczna.Wtedy rodzja homo sapiens po prostu zniknie,bo po co komu mokre,nieustannie sie psujace,slabe i krotko zyjace cialo ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane