Sprzedaż mieszkania (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub własnościowego prawa do lokalu) wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Określa to art. 27 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Ale by do zawarcia umowy doszło, konieczne jest zgromadzenie niezbędnych dokumentów.
Przejdź do galerii, w której w przystępny sposób prezentujemy opis niezbędnych dokumentów.Oczywiście w indywidualnych przypadkach zestaw ten będzie się rozszerzał (np. gdy właściciel zbywanego mieszkania jest małoletni).
1
2. Dokument poświadczający podstawę nabycia
Chodzi o dokument, który potwierdzi w jaki sposób sprzedający wszedł w posiadanie tej nieruchomości. Może to być akt notarialny umowy sprzedaży, darowizny lub zamiany
Nieruchomość mogła też trafić do rąk sprzedającego w postępowaniu spadkowym. Wtedy konieczne będzie okazanie dokumentu poświadczającego o dziedziczeniu nieruchomości.
ShutterStock
2
3. Zaświadczenie o uiszczeniu podatku od spadku lub o zwolnieniu z opłat
Konieczne jest oczywiście tylko w przypadku,gdy w sprzedający nieruchomość wszedł w jej posiadanie jako spadkobierca.
Odpowiedni dokument wyda Urząd Skarbowy.
ShutterStock
3
4. Aktualne zaświadczenie ze spółdzielni
Zaświadczenie ma potwierdzić, że sprzedający jest jej członkiem i że przysługuje mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
ShutterStock
4
5. Zaświadczenie o braku zaległości finansowych
Aktualne zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami na rzecz spółdzielni mieszkaniowej (lub wspólnoty w przypadku własnościowego prawa do lokalu).
ShutterStock
5 6. Zaświadczenie o wymeldowaniu mieszkańców
ShutterStock
6
7. Dokument potwierdzający tożsamość
Może to być zarówno dowód osobisty, jak i paszport.
Uwaga: niezbędny będzie też nr NIP.
ShutterStock
7
Umowa przedwstępna nie jest dokumentem obligatoryjnym
Warto jednak rozważyć jej spisanie, gdy kupujący nie dysponuje odpowiednią gotówką w tym momencie lub termin planowanej transakcji jest odległy.
W umowie przedwstępnej sprzedający i kupujący zobowiązują się do zawarcia właściwej umowy sprzedaży tzw. „przyrzeczonej” w przyszłości.
Może to być umowa notarialna lub zawarta w zwykłej formie. Ważne, by zawierała dokładnie podany terminu podpisania umowy właściwej.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama