Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sprzedaż mieszkania. 7 dokumentów niezbędnych do dokonania transakcji

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
1. Odpis z księgi wieczystej Jeżeli lokal posiada księgę wieczystą (w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest to obligatoryjne) należy dokonać jej odpisu. W KW znajdują się podstawowe informacje o stanie prawnym nieruchomości a także dane na temat lokalizacji, zbywającego lokal, czy informacje o rodzaju nieruchomości. Gdzie otrzymamy odpis z KW? Możliwości są dwie: odpis papierowy lub NKW czyli e-KW. Po odpis papierowy należy zgłosić się do właściwego dla lokalizacji mieszkania Sądu Rejonowego. Odpis jest płatny (trzeba wykupić znaki skarbowe lub dokonać przelewu na rachunek bankowy sądu). By złożyć wniosek, konieczne jest podanie nr KW, danych osobowych wnioskodawcy, oznaczenie sądu i wydziału oraz zawrzeć prośbę o wydanie odpisu z księgi wieczystej. Jeśli dla danej nieruchomości prowadzona jest e-KW, można ją uzyskać w każdym sądzie, który prowadzi księgi wieczyste w systemie informatycznym. Wniosek na specjalnym formularzu można pobrać ze strony sądu lub ministerstwa sprawiedliwości. Także za ten odpis należy uiścić opłatę (np. przelew na rachunek). Opłata za odpis zwykły wynosi 30 zł.
1. Odpis z księgi wieczystej Jeżeli lokal posiada księgę wieczystą (w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest to obligatoryjne) należy dokonać jej odpisu. W KW znajdują się podstawowe informacje o stanie prawnym nieruchomości a także dane na temat lokalizacji, zbywającego lokal, czy informacje o rodzaju nieruchomości. Gdzie otrzymamy odpis z KW? Możliwości są dwie: odpis papierowy lub NKW czyli e-KW. Po odpis papierowy należy zgłosić się do właściwego dla lokalizacji mieszkania Sądu Rejonowego. Odpis jest płatny (trzeba wykupić znaki skarbowe lub dokonać przelewu na rachunek bankowy sądu). By złożyć wniosek, konieczne jest podanie nr KW, danych osobowych wnioskodawcy, oznaczenie sądu i wydziału oraz zawrzeć prośbę o wydanie odpisu z księgi wieczystej. Jeśli dla danej nieruchomości prowadzona jest e-KW, można ją uzyskać w każdym sądzie, który prowadzi księgi wieczyste w systemie informatycznym. Wniosek na specjalnym formularzu można pobrać ze strony sądu lub ministerstwa sprawiedliwości. Także za ten odpis należy uiścić opłatę (np. przelew na rachunek). Opłata za odpis zwykły wynosi 30 zł. / ShutterStock

Powiązane

Reklama

Komentarze(18)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • s0laris
  2014-11-13 16:38:25
  Taniej i szybciej złożyć wniosek na stronie https://ekw.ms.gov.pl/eukw opłacając go online. Poza tym można zaoszczędzić 10 zł.
  9
 • Webster
  2018-10-28 06:58:18
  Bardzo slabo napisany artykul - rozwalenie tego na slajdy nie jest przejawem inteligencji piszacego
  0
 • Maciek
  2014-11-11 21:43:48
  Każdy kto sprzedaje czy kupuje przerabia dokładnie ten temat, inna sprawa że sporo czasu zajmuje załatwienie kredytu. Uważam że z tym trudniej.
  6
 • Kamil
  2016-05-07 15:22:52
  ja osobiście mogę pochwalić się iż udało mi się sprzedać mieszkanie z hipoteką w ciągu 2 miesięcy, sam nie wiedziałem do końca jak to się robi a na mieszkaniu była hipoteka w frankach :( skorzystałem z ogłoszenia nieruchomości na wielu portalach odzew klientów był duży a osoby z Reklamuj Dom wyjaśniły mi wszystko co i jak zrobić aby bezpiecznie sprzedać. Dodatkowo przy promesie bankowej okazało się iż był błąd popełniony przez bank i tu też uzyskałem odpowiedz co zrobić i jak.
  38
  pokażodpowiedzi (2)
 • Ela
  2018-07-18 14:45:24
  A ja jestem bardzo zadowolona z usług Pana z firmy Bonus, który wynegocjował dla mnie dużo lepszą cenę. Dziękuję i każdemu polecam :-)
  20
  pokażodpowiedzi (1)
 • Purii
  2017-08-13 11:47:32
  Mam pytanie posiadam 1/4 mieszkania czy druga osoba która ma większość może sprzedać mieszkanie bez mojej zgody?
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • iga
  2014-11-17 19:58:26
  Mi porónnanie ofert zajęło zdecydowanie najwięcej czasu. Jak już się zdecydowałam na getin bank to formalności poszły bardzo sprawnie
  34
  pokażodpowiedzi (1)
 • marekmar
  2016-05-16 14:38:11
  Nie znam się kompletnie na kwestiach prawnych i formalnych związanych ze sprzedażą mieszkania, dlatego postanowiłam nie ryzykować i współpracowałam z pośrednictwem nieruchomości Estate Dealer. Bardzo mi pomogli. Dzięki temu czułam się pewniej.
  51
  pokażodpowiedzi (1)
 • marwik
  2019-12-27 15:58:09
  Akt notarialny nie jest potrzebny przy sprzedaży mieszkania własnościowego z KW. Tylko wypis i zaświadczenie o niezaleganiu w opłatach. Tak mi powiedział notariusz bo pytałem
  0
 • Marta
  2019-10-28 18:39:36
  Cieszę się, że nie musiałam się sama zajmować całą tą papierologią. Sprzedając mieszkanie w Krakowie zgłosiłam się do biura nieruchomości (ABC DOM), oni mnie profesjonalnie poprowadzili i doradzili w każdej jednej kwestii - od dokumentów po przygotowanie oferty,Absolutnie nie żałuję decyzji, mieszkanie sprzedane szybko i bez żadnego wysiłku z mojej strony.
  9
  pokażodpowiedzi (1)
Reklama
Reklama

Zobacz więcej