statystyki

Po raz pierwszy od ośmiu lat zmniejszyło się zadłużenie Polaków związane z opłatami za mieszkanie

autor: Janusz K. Kowalski09.11.2016, 07:51; Aktualizacja: 09.11.2016, 08:49

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Po raz pierwszy od ośmiu lat zmniejszyło się zadłużenie Polaków związane z opłatami za mieszkanie.

Lokatorzy niemal 1,6 mln mieszkań spośród ponad 6 mln lokali, które zbadał GUS, zalegali w końcu ubiegłego roku z opłatami za czynsz, wodę czy windę. Było ich jednak o ćwierć miliona mniej niż w 2013 r. Łączne zaległości wyniosły 1,9 mld zł – o 9,8 proc. mniej niż przed dwoma laty. To pierwszy spadek tego rodzaju zobowiązań od 2007 r.

– Zmiana wynika głównie z poprawy kondycji finansowej gospodarstw domowych i spadku bezrobocia – uważa Jarosław Strzeszyński z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. Przeciętny dochód rozporządzalny w przeliczeniu na osobę zwiększył się w ciągu dwóch lat o 6,7 proc. Równocześnie zmniejszyła się skrajna bieda. Żyło w niej 6,5 proc. osób – o 0,9 pkt proc. mniej niż w 2013 r. O prawie 600 tys. spadła w tym czasie liczba zarejestrowanych bezrobotnych. Ci, którzy zdobyli pracę, mogli spłacić część zadłużenia związanego z mieszkaniem. – Oprócz zakupu żywności wydatki na dach nad głową należą do tych, które są regulowane w pierwszej kolejności – podkreśla Strzeszyński.

Zaległości w opłatach zmniejszają się także dlatego, że np. część spółdzielni mieszkaniowych rozkłada lokatorom zadłużenie na raty, co umożliwia stopniową ich spłatę.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie