statystyki

Rekordowe budowy: Średnia cena metra kwadratowego w górę

autor: Małgorzata Kwiatkowska27.09.2016, 07:40; Aktualizacja: 27.09.2016, 08:41
Rekordowe budowy

Rekordowe budowyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Średnia cena, po jakiej sprzedawano 1 mkw. nowych mieszkań w największych miastach w Polsce, była w II kw. 2016 r. o 1,6 proc. wyższa niż rok wcześniej – wynika z danych NBP.

W miejscu stały za to ceny podawane w ofertach. To spowodowało, że w połowie roku różnica między średnią ceną ofertową i transakcyjną skurczyła się w skali kraju do 3,7 proc. Rok temu było to 5,2 proc. Kupujący nie mogli więc liczyć na wynegocjowanie zniżek.

Stabilizacja cen ofertowych to efekt rekordowej liczby budowanych mieszkań. Ceny transakcyjne idą do góry z dwóch powodów. Po pierwsze deweloperzy nie są skłonni do dużych upustów z powodu rosnących kosztów wykonawstwa.

W przeciwieństwie do innych typów budownictwa, gdzie panuje kryzys, w mieszkaniówce wykonawcy mają bardzo dużo pracy i tam, gdzie mogą, żądają wyższego wynagrodzenia. Do tego kupujący coraz częściej decydują się na zamówienie u dewelopera wykończenia lokalu, co podbija ostateczną cenę.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie