statystyki

Wydobycie piasku z własnej działki trzeba zalegalizować

autor: Jacek Murzydło03.08.2016, 19:00
piasek-budowa

Za wydobywanie kopalin bez uzyskania koncesji grożą liczne sankcje.źródło: ShutterStock

Mam dużą działkę, na której chciałbym postawić dom. Na działce są piasek i żwir, które zamierzam pozyskać na jego budowę. Czy mogę to zrobić bez żadnych formalności – pyta pan Wojciech. – A gdyby okazało się, że są nadwyżki, to czy wolno mi je sprzedać – zastanawia się czytelnik.

Każdy właściciel nieruchomości jest zarazem właścicielem piasku, żwiru i innych kopalin znajdujących się na niej. Wydawałoby się, że z własnej działki można, bez problemu i spełniania żadnych dodatkowych wymogów formalnych, wykopać tyle piasku i żwiru, ile potrzebujemy. Na przykład na potrzeby budowy domu lub zwykłej podmurówki. Nic bardziej błędnego. Za bezprawne wydobywanie kopalin, nawet z własnej nieruchomości, można ponieść karę.

Kopaliny, czyli co

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie – Prawo geologiczne i górnicze złożem kopalin jest „naturalne nagromadzenie minerałów, skał oraz innych substancji, których wydobywanie może przynieść korzyść gospodarczą”. Kopalinami są zarówno węgiel kamienny, ropa naftowa lub gaz ziemny, jak i powszechnie spotykane piaski i żwiry – to one są najczęściej wydobywane. Co istotne, kopaliny dzielą się na dwie kategorie. Do pierwszej należą te objęte własnością górniczą, m.in. ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny i brunatny, sól kamienna oraz gips. Prawo do nich przysługuje Skarbowi Państwa. Drugą stanowią kopaliny objęte prawem własności nieruchomości gruntowej. Należą do nich m.in.: piaski, żwiry, kamienie budowlane i drogowe, gliny. Należą one do właściciela nieruchomości gruntowej, co nie oznacza, że może je wydobywać bez zgody.

Kiedy decyzja, kiedy zgłoszenie

Generalna zasada stanowi, że kopaliny można wydobywać jedynie po uzyskaniu decyzji udzielającej koncesji na taką działalność. Wskazuje jednocześnie, które organy są władne takie decyzje wydawać. Udziela ich: minister właściwy do spraw środowiska w odniesieniu do kopalin objętych własnością górniczą; starosta – jeżeli jednocześnie są spełnione następujące wymagania: – obszar udokumentowanego złoża nieobjętego własnością górniczą nie przekracza 2 ha, – wydobycie kopaliny ze złoża w roku kalendarzowym nie przekroczy 20 000 m sześc., – działalność będzie prowadzona metodą odkrywkową oraz bez użycia środków strzałowych; marszałek województwa – w pozostałych przypadkach.

Podjęcie działalności polegającej na wydobywaniu kopalin ze złóż, w tym uzyskanie koncesji, wymaga przy tym spełnienia wielu dodatkowych wymogów. Poza zarejestrowaniem działalności gospodarczej w ich zakres mogą wchodzić takie obowiązki, jak uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwolenia wodnoprawnego, decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej. Jeśli dodamy do tego konieczność opracowania projektu zagospodarowania złoża, zmiany zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i opracowania oraz zatwierdzenia planu ruchu zakładu górniczego, okazuje się, że podjęcie działalności w tym zakresie nie jest proste. Powyższe wymogi są przy tym jedynie przykładowe – podmiot chcący prowadzić taką działalność musi ich spełnić o wiele więcej. Otrzymaniem koncesji zainteresowani są więc głównie przedsiębiorcy wiążący prowadzenie wydobycia z uzyskaniem konkretnego zysku. Na szczęście ustawa przewiduje w art. 4, że także osoby fizyczne nieposiadające koncesji mogą wydobywać kopaliny. Jest to jednak możliwe, jeżeli:


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie