Działkowcy w całej Polsce mobilizują się, by bronić rodzinnych ogrodów działkowych (ROD) przed likwidacją. Powodem obaw jest rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które nie uwzględnia ogrodów działkowych we wszystkich strefach planistycznych. To też zagraża przyszłości zielonych przestrzeni ROD. Polski Związek Działkowców apeluje o zmianę przepisów, podkreślając, że są niezgodne z ustawą o ROD i mogą prowadzić do betonizacji miast. Wysłano setki pism z całej Polski.
Listy i pisma z całej Polski w obronie ROD
Lista wysłanych stanowisk poszczególnych struktur PZD nie ma końca. Działkowcy apelują do ministra Krzysztofa Paszyka o realizację postulatów przedstawionych 24 czerwca na spotkaniu delegacji PZD. Do 30 lipca 2024 r. skierowano do Ministerstwa Rozwoju i Technologii już ponad 1100 pism, wniosków i listów. Wśród nich znalazły się stanowiska i apele od PZD, w których wyrażono stanowczy sprzeciw wobec obecnej wersji rozporządzenia i zaproponowano konkretne zmiany mające na celu ochronę ogrodów działkowych we wszystkich strefach planistycznych. Niestety, mimo tych działań, Ministerstwo do tej pory nie podjęło żadnych kroków w celu zabezpieczenia przyszłości ogrodów działkowych.
Zgodnie rozporządzeniem z 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów, ogrody działkowe w Polsce zostały ujęte wyłącznie w trzech strefach planistycznych.
Tylko trzy strefy
Działkowcy zauważają w pismach, że zgodnie z nowymi przepisami rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 8 grudnia 2023, ogrody działkowe zostały przypisane jedynie do trzech z trzynastu stref planistycznych, co stwarza ryzyko przeznaczenia pozostałych terenów na inne cele niż zieleń działkowa. To budzi obawy o możliwą likwidację ogrodów, które od dekad stanowią ważne miejsca rekreacji i wypoczynku dla tysięcy Polaków. Tymczasem zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 2013 roku, organy administracji publicznej są zobowiązane do tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi ROD. Ustawa ta podkreśla, jak istotną rolę pełnią ogrody działkowe w zaspokajaniu potrzeb socjalnych, rekreacyjnych i zdrowotnych społeczeństwa, szczególnie w kontekście ochrony środowiska.
Działkowcy pytają, dlaczego istnieje opór wobec wprowadzenia zmian prawnych, które zagwarantują ochronę ogrodów działkowych we wszystkich strefach planistycznych. "Czy obecne rozporządzenie ma na celu likwidację ogrodów działkowych i czy miasta mają się zamienić w betonowe pustynie?"
Warto przypomnieć, że Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa, ogłosiła niedawno program odbetonowania miast, przeznaczając na ten cel 140 milionów złotych. Program obejmuje działania takie jak sadzenie drzew i krzewów oraz tworzenie zielonych przestrzeni, takich jak parki kieszeniowe. Działkowcy wskazują, że ogrody działkowe pełnią równie ważne, a często nawet bardziej zróżnicowane funkcje niż inne zielone tereny. Wciąż apelują o zmiany.