Ustawa o obrocie ziemią ma luki. Można się uchronić przed jej skutkami

autor: Anna Krzyżanowska18.04.2016, 07:27; Aktualizacja: 18.04.2016, 07:42
Rządowa ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw po brawurowym uchwaleniu przez parlament czeka już tylko na podpis prezydenta. Na jej mocy z dniem 30 kwietnia 2016 r. dojdzie do zamrożenia na 5 lat sprzedaży państwowej ziemi rolnej.

Rządowa ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw po brawurowym uchwaleniu przez parlament czeka już tylko na podpis prezydenta. Na jej mocy z dniem 30 kwietnia 2016 r. dojdzie do zamrożenia na 5 lat sprzedaży państwowej ziemi rolnej.źródło: ShutterStock

Ustawa o obrocie gruntami ma luki. Tak duże, że osoby i firmy posiadające działki rolne będą mogły się uchronić przed wprowadzanymi restrykcjami. Mają na to jednak niewiele czasu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • michal(2016-06-02 09:35) Zgłoś naruszenie 00

  Chce kupic dom pod hipotekę. Ale jest maly szkopul ponieważ do działki zabudowanej przypisany jest kawałek działki rolnej. A ze nie posiadam nawet ara ziemi i nie jestem rolnikiem nie moge kupic calosci ponieważ dzialka ma 54 ary razem wszystkiego. I pojawia sie pytanie jak ominąć ten absurdalny przepis abym mógł kupic wszystko razem? Bp moge kupic ale tylko do 30 arów. Z góry dziekuje za podpowiedz.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rolnik(2016-04-24 22:02) Zgłoś naruszenie 51

  NO PATRZCIE BEZ DOBREJ PAPUGI ZA DOBRĄ KASĘ TO NORMALNY ROLNIK ZGINIE, WEZMĄ TO PANOWIE W CZARNYCH SUKIENECZKACH LUB UCZCIWE PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ NAWET WÓWCZAS, KIEDY ZIEMIĘ NIEWIELKĄ ZAKUPIŁEŚ PO ODSTĄPIENIU PRZEZ ANR OD PRAWA PIERWOKUPU, CZYLI KOMUNA CI NIE DAŁA I N POZOSTALI ZREZYGNOWALI, wygląda na to, że chłopów dzięki którym siedzą przy korytach/ś ciana wschodnia/ , mają w głębokim posiadaniu, ale dlaczego naruszają prawa konstytucją zagwarantowane to nie rozumiem, , wschodniacy i południe na widłach ich wyniesą, poczekajmy jeszcze trochę!!

  Odpowiedz
 • psps(2016-04-18 20:20) Zgłoś naruszenie 48

  To prawnicy zgotowali nam los niejasnego państwa. Czas aby państwo było dla obywateli a nie dla prawników. Ale czy ktoś przegada prawnika gdy o wyniku decyduje inny prawnik? Przykłąd mamy dzisiaj od KODa czy Swetru. Gadają, nikt nie wie właściwie o czym i większośc lemingów im przyklaskuje nie wiedząc o czym oni gadają.

  Odpowiedz
 • Dejv(2016-04-18 12:32) Zgłoś naruszenie 40

  Jezeli pisze o udziałach i akcjach to chodzi o spółki kapitałowe czyli np. z o.o. lub akcyjna.

  Odpowiedz
 • Krzysiek(2016-04-18 10:15) Zgłoś naruszenie 139

  Pytanko, jaka to spółka ma być ? handlowa? cywilna? Pozdrawiam wszystkich którzy muszą się namęczyć żeby nie dać sie oszukać kochanemu pseudo prawu i wymyślonej sprawiedliwości.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Papcio(2016-04-18 10:01) Zgłoś naruszenie 245

  Ile to się trzeba namęczyć i ilu prawników opłaci, żeby obejść kretyńskie prawo...

  Odpowiedz
 • troll(2016-04-18 09:52) Zgłoś naruszenie 73

  Czyli, że ustawa ta to tylko bezwartościowy świstek papieru. Można by jednak wprowadzić zapis-zastrzeżenie, że np. jeżeli spółka Y, będąca znaczącym udziałowcem spółki Y, będącej z kolei właścicielem gruntów rolnych zakupionych od ANR, dokona sprzedaży udziałów spółki Y podmiotowi trzeciemu, wówczas grunty rolne z powrotem przechodzą na własność ANR za odszkodowaniem o wartości równej cenie, za jaką ANR uprzednio sprzedała te grunty. Prostsze jednak wydaje się rozwiązanie o permanentnym zakazie gruntów rolnych spółkom handlowym, zwł. zagranicznym koncernom.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • grunttogrunt_biz(2016-04-18 09:38) Zgłoś naruszenie 102

  Trochę się w tym wszystkim zapętlili i mam wrażenie nie bardzo wiedza co dalej. Każda ustawa ZAWSZE zostawia jakąś furtkę, którą dobry prawnik znajdzie. Ciekawie się zrobi za kilka miesięcy jak rolnicy odczują tego bubla na własnej skórze. Jest na szczęście więcej sposobów na inwestowanie w ziemię rolną po wejściu w życie nowych przepisów :-)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie