Właściciel będzie musiał sporządzić charakterystykę energetyczną mieszkania tylko przy nowych umowach najmu, nie będzie to dotyczyło umów zawartych przed wejściem nowych przepisów w życie - wynika z wypowiedzi wiceministra rozwoju i technologii Piotra Uścińskiego.
W środę senatorowie debatowali nad nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Nowe przepisy wprowadzą m.in. obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków indywidualnych czy wielorodzinnych. W przypadku budynków istniejących sporządzenie takich świadectw będzie konieczne przy ewentualnej transakcji najmu lub sprzedaży. W przypadku nowo wybudowanego budynku takie świadectwo jest niezbędne przy jego odbiorze.
Właśnie ten przepis nowelizacji wzbudził pytania senatorów. Zwracali oni uwagę, że takie rozwiązanie może ograniczyć rynek najmu w Polsce i będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami przy sporządzeniu takiej charakterystyki.
Uściński: Nowelizacja wdraża unijne przepisy
Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński podkreślił, że nowelizacja wdraża unijne przepisy w tej sprawie. Jego zdaniem wywoła to pozytywne skutki na rynku budowlanym, ponieważ kupujący czy najemcy będą mieli większą świadomość kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w związku z utrzymaniem, ogrzaniem domu czy mieszkania.
Przyznał jednak, że sporządzenie takiej charakterystyki energetycznej będzie wiązało się z dodatkowymi koszami dla właścicieli domów czy mieszkań, jeśli będą chcieli je sprzedać. Zaznaczył jednocześnie, że osoby, które mieszkają w domach lub mieszkania, które obecnie nie mają takiej charakterystyki i nie będą ich sprzedawać, nie będą musiały sporządzać świadectw energetycznych.
Certyfikat dla całego budynku, czy tylko dla tego jednego mieszkania?
Przedstawiciel MRiT był dopytywany m.in. o to, czy w przypadku chęci wynajmu mieszkania znajdującego się w budynku bez charakterystyki energetycznej, taki certyfikat trzeba będzie wykonać dla całego budynku, czy tylko dla tego jednego mieszkania. Z wypowiedzi Uścińskiego wynika, że konieczność sporządzania takiego dokumentu będzie dotyczyła tylko sprzedawanego/wynajmowanego lokalu.
"W budynkach wielorodzinnych (...), jeżeli będzie obywatel wynajmował takie mieszkanie, będzie chciał wynająć, musi sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej dla tej części budynku, której to dotyczy, czyli dla tego mieszkania" - powiedział wiceminister.
Pytany był również, czy w świetle nowych przepisów obecnie zawarte umowy najmu (przed wejściem w życie nowych przepisów) będą musiały być uzupełnione o świadectwo energetyczne. "Jeżeli ktoś jest właścicielem mieszkań i je wynajmuje, dla funkcjonujących umów najmu my tutaj nie wprowadzamy żadnych nowych obowiązków. Natomiast jeżeli ktoś zawiera nową umowę najmu, to przy zawieraniu umowy właściciel jest zobowiązany przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej tego mieszkania, tej części budynku, którą wynajmuje" - powiedział Uściński.
Doprecyzował, że taki obowiązek pojawi się po wejściu w życie nowelizacji (6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia).
Co jeszcze przewiduje nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane?
Nowe przepisy zakładają m.in. wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli; dotyczyć to będzie systemów o mocy ponad 70 kW.
Umożliwiony ma być też powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, a także podniesiona zostanie jakość merytoryczna sporządzanych świadectw charakterystyki energetycznej; dotyczyć to będzie także protokołów sporządzanych z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.
Inne rozwiązania obejmują m.in. wprowadzenie zmian korygujących istniejące mechanizmy w obszarze sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji.
Ponadto inwestorzy (w tym deweloperzy i inwestorzy indywidualni) będą musieli dołączać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Rozwiązanie to dotyczy niektórych grup budynków.
Ustawa zakłada też wprowadzenie obowiązku montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi. (PAP)