Zamierzasz ubiegać się o kredyt na budowę domu lub remont albo zakup nieruchomości? W każdym przypadku bank będzie wymagał dokumentów, które potwierdzą Twoją zdolność kredytową. Sprawdziliśmy też, jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego w zależności od tego, na co zamierzasz przeznaczyć uzyskane środki.
Jakie dokumenty są potrzebne do każdego kredytu hipotecznego?
Żeby otrzymać kredyt hipoteczny, należy złożyć wypełniony wniosek, który zwykle znajdziesz na stronie internetowej banku. Pracownik banku poprosi Cię też o okazanie dowodu tożsamości ze zdjęciem.
Potrzebne będą również dokumenty do wniosku o kredyt hipoteczny, które potwierdzą Twoją zdolność kredytową. Wymagania mogą się różnić w zależności od kredytodawcy, ale jeśli nie masz konta w banku, w którym ubiegasz się o finansowanie, najczęściej będą to:
- Umowa o pracę oraz zaświadczenie o źródle dochodów od pracodawcy i wyciąg z rachunku bankowego, na które wpływa wynagrodzenie, a przy zmianie zatrudnienia w ostatnich miesiącach także nową umową o pracę i świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy.
- Umowy o dzieło/zlecenie wraz z rachunkami oraz wyciąg z rachunku bankowego, na które wpływa wynagrodzenie i PIT 37 za ostatnie dwa lata (z potwierdzeniem przyjęcia przez Urząd Skarbowy).
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, dokumentów wymaganych do wniosku o kredyt hipoteczny będzie jeszcze więcej. Mogą to być między innymi: poświadczenia nadania numerów NIP i REGON, zaświadczenie o wpisie do CEIDG, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego z tytułu zobowiązań podatkowych, zaświadczenie z ZUS o braku zalegających składek, PIT 36/36L za ostatni rok lub dwa oraz wybrane dokumenty związane z formą prowadzenia księgowości.
Bez względu na Twoje źródło przychodów (oprócz tych już wspominany może to być także np. renta lub emerytura czy wynajem nieruchomości), niezbędne będą też dokumenty do wniosku o kredyt hipoteczny związane z przedmiotem finansowania.
Kredyt mieszkaniowy na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego
Jeśli ubiegasz się o kredyt mieszkaniowy, gdy nieruchomość jest jeszcze w trakcie budowy, bank będzie zwykle wymagał:
- umowy rezerwacyjnej, a po wydaniu pozytywnej decyzji umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego;
- prospektu informacyjnego od dewelopera;
- kompletu dokumentów związanych z budową.
Jeżeli nieruchomość jest już oddana do użytku, potrzebujesz z kolei umowy przedwstępnej z deweloperem. W obu przypadkach wymagane będą też: numer księgi wieczystej oraz potwierdzenie wniesienia wkładu własnego i dotychczasowych wpłat na rzecz dewelopera.
Kredyt mieszkaniowy na zakup nieruchomości z rynku wtórnego
Przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego do uzyskania kredytu mieszkaniowego potrzebujesz:
- umowy przedwstępnej w formie cywilno-prawnej lub aktu notarialnego;
- operatu szacunkowego nieruchomości;
- odpisu z księgi wieczystej;
- potwierdzenia prawa własności sprzedającego do nieruchomości;
- stanu zadłużenia i historii spłat, jeśli nieruchomość jest już obciążona hipoteką.
Kredyt na budowę domu lub remont nieruchomości
Gdy kredyt przeznaczasz na budowę domu albo remont nieruchomości, dostarczasz bankowi:
- akt notarialny, który potwierdza prawo własności;
- odpis z księgi wieczystej;
- projekt budowlany;
- pozwolenie na budowę lub zawiadomienie o zamiarze wykonywania prac budowlanych;
- dziennik budowy.
Eksperci mfinanse pomogą Ci otrzymać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny
Wiesz już, jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego. Warto natomiast uniknąć pomyłek w kompletowaniu i wypełnianiu dokumentów, które wydłużą formalności niezbędne do uzyskania finansowania.
Jeśli chcesz mieć pewność, że cały proces przebiegnie szybko i sprawnie, skorzystaj z bezpłatnego wsparcia eksperta mFinanse (na stronie
https://mfinanse.pl/eksperci-mfinanse/ wyszukasz ekspertów w Twojej okolicy i umówisz się na spotkanie). Sieć pośredników kredytowych mFinanse to ponad 1000 osób w całej Polsce, które od wielu lat wspierają klientów w procesie wnioskowania o kredyt hipoteczny. Ekspert wytłumaczy Ci, jak wypełnić dokumenty i pomoże Ci je zebrać.
Pośrednik kredytowy mFinanse pomoże również w wyborze najkorzystniejszej dla Ciebie oferty kredytowej. Firma mFinanse jest spółką mBanku, ale w ofercie są też kredyty hipoteczne wielu innych banków (więcej informacji znajdziesz na:
https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-hipoteczny/).