Jakie dokumenty są potrzebne do każdego kredytu hipotecznego?

Żeby otrzymać kredyt hipoteczny, należy złożyć wypełniony wniosek, który zwykle znajdziesz na stronie internetowej banku. Pracownik banku poprosi Cię też o okazanie dowodu tożsamości ze zdjęciem.
Reklama
Potrzebne będą również dokumenty do wniosku o kredyt hipoteczny, które potwierdzą Twoją zdolność kredytową. Wymagania mogą się różnić w zależności od kredytodawcy, ale jeśli nie masz konta w banku, w którym ubiegasz się o finansowanie, najczęściej będą to:
 • Umowa o pracę oraz zaświadczenie o źródle dochodów od pracodawcy i wyciąg z rachunku bankowego, na które wpływa wynagrodzenie, a przy zmianie zatrudnienia w ostatnich miesiącach także nową umową o pracę i świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy.
 • Umowy o dzieło/zlecenie wraz z rachunkami oraz wyciąg z rachunku bankowego, na które wpływa wynagrodzenie i PIT 37 za ostatnie dwa lata (z potwierdzeniem przyjęcia przez Urząd Skarbowy).

Reklama
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, dokumentów wymaganych do wniosku o kredyt hipoteczny będzie jeszcze więcej. Mogą to być między innymi: poświadczenia nadania numerów NIP i REGON, zaświadczenie o wpisie do CEIDG, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego z tytułu zobowiązań podatkowych, zaświadczenie z ZUS o braku zalegających składek, PIT 36/36L za ostatni rok lub dwa oraz wybrane dokumenty związane z formą prowadzenia księgowości.
Bez względu na Twoje źródło przychodów (oprócz tych już wspominany może to być także np. renta lub emerytura czy wynajem nieruchomości), niezbędne będą też dokumenty do wniosku o kredyt hipoteczny związane z przedmiotem finansowania.

Kredyt mieszkaniowy na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego

Jeśli ubiegasz się o kredyt mieszkaniowy, gdy nieruchomość jest jeszcze w trakcie budowy, bank będzie zwykle wymagał:
 • umowy rezerwacyjnej, a po wydaniu pozytywnej decyzji umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego;
 • prospektu informacyjnego od dewelopera;
 • kompletu dokumentów związanych z budową.
Jeżeli nieruchomość jest już oddana do użytku, potrzebujesz z kolei umowy przedwstępnej z deweloperem. W obu przypadkach wymagane będą też: numer księgi wieczystej oraz potwierdzenie wniesienia wkładu własnego i dotychczasowych wpłat na rzecz dewelopera.

Kredyt mieszkaniowy na zakup nieruchomości z rynku wtórnego

Przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego do uzyskania kredytu mieszkaniowego potrzebujesz:
 • umowy przedwstępnej w formie cywilno-prawnej lub aktu notarialnego;
 • operatu szacunkowego nieruchomości;
 • odpisu z księgi wieczystej;
 • potwierdzenia prawa własności sprzedającego do nieruchomości;
 • stanu zadłużenia i historii spłat, jeśli nieruchomość jest już obciążona hipoteką.

Kredyt na budowę domu lub remont nieruchomości

Gdy kredyt przeznaczasz na budowę domu albo remont nieruchomości, dostarczasz bankowi:
 • akt notarialny, który potwierdza prawo własności;
 • odpis z księgi wieczystej;
 • projekt budowlany;
 • pozwolenie na budowę lub zawiadomienie o zamiarze wykonywania prac budowlanych;
 • dziennik budowy.

Eksperci mfinanse pomogą Ci otrzymać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny

Wiesz już, jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego. Warto natomiast uniknąć pomyłek w kompletowaniu i wypełnianiu dokumentów, które wydłużą formalności niezbędne do uzyskania finansowania.
Jeśli chcesz mieć pewność, że cały proces przebiegnie szybko i sprawnie, skorzystaj z bezpłatnego wsparcia eksperta mFinanse (na stronie https://mfinanse.pl/eksperci-mfinanse/ wyszukasz ekspertów w Twojej okolicy i umówisz się na spotkanie). Sieć pośredników kredytowych mFinanse to ponad 1000 osób w całej Polsce, które od wielu lat wspierają klientów w procesie wnioskowania o kredyt hipoteczny. Ekspert wytłumaczy Ci, jak wypełnić dokumenty i pomoże Ci je zebrać.
Pośrednik kredytowy mFinanse pomoże również w wyborze najkorzystniejszej dla Ciebie oferty kredytowej. Firma mFinanse jest spółką mBanku, ale w ofercie są też kredyty hipoteczne wielu innych banków (więcej informacji znajdziesz na: https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-hipoteczny/).