Na rynku wynajmu mieszkań zaczyna się gorący okres. Przed początkiem roku akademickiego wielu studentów rozpoczyna poszukiwanie lokum. Eksperci radzą, żeby rozglądając się za mieszkaniem lub pokojem postawić na bezpieczeństwo i nie szukać pozornych oszczędności.

Marcin Krasoń z Home Broker przestrzega przed wynajmowaniem mieszkania bez umowy. Taka oferta może być nieco tańsza, ale w razie kłopotów nie daje najemcy żadnych praw. Poza tym właściciel lokalu unika w ten sposób płacenia podatków.

Ekspert wskazuje też, że szukając mieszkania warto się zastanowić, czy będzie nam się w nim komfortowo mieszkało. Ważny jest między innymi czas dojazdu na uczelnię i liczba osób mieszkających w jednym lokalu.

Wynajmując mieszkanie trzeba się liczyć z koniecznością wpłacenia właścicielowi nieruchomości kaucji zabezpieczającej, zwykle w wysokości miesięcznego czynszu. Marcin Krasoń radzi też sprawdzenie, czy osoba podająca się za właściciela mieszkania rzeczywiście nim jest. W tym celu można poprosić na przykład o okazanie aktu notarialnego.

Reklama