Polacy chętnie spędzają długie weekendy na łonie natury. Z ankiety przeprowadzonej przez serwis Szybko.pl i agencję Metrohouse wynika, że prawie 80 proc. ankietowanych internautów marzy o własnej działce z domkiem letniskowym.

Grunt z domkiem

Gdzie będziesz szukać działki letniskowej / Media

Poszukując własnej działki stawiamy na gotowe rozwiązania. Nie jesteśmy zainteresowani gruntami do samodzielnego zagospodarowania. Takie rozwiązanie wybiera tylko 13% ankietowanych, podczas gdy 82% deklaruje, że interesowałaby ich działka co najmniej z domkiem letniskowym lub nawet całorocznym - czyli “gotowa do użytku” i niewymagająca wielkich nakładów pracy.

Najwięcej zwolenników ma najbardziej popularne na rynku rozwiązanie – zakup działki z domkiem letniskowym, ew. postawionym na działce domkiem holenderskim. – W porównaniu do zeszłego roku, kiedy zadaliśmy ankietowanym podobne pytania, nieco więcej ankietowanych, bo 17 proc., deklarowało, że jest zainteresowanych zakupem samej działki. Natomiast z 19 do 26 proc. wzrósł odsetek deklaracji o chęci zakupu domu całorocznego – mówi Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.

Jaką działkę letniskową chciałbyś kupić / Media

Nad jeziorem i niezbyt daleko

Zakup działki w górach, czy nad morzem nie okazał najbardziej pożądany przez ankietowanych. Planujący zakup działki preferują tereny położone nad jeziorami (49%) oraz w pobliżu lasów (23%). -W tym punkcie ankiety bardzo różnią się od ubiegłorocznych, gdzie aż 44% ankietowanych zadeklarowało chęć zakupu działki pod lasem, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Bardzo istotną kwestią jest odległość od miejsca zamieszkania. 43% poszukuje działek w odległości do 50 km. Z drugiej strony aż 21 proc. jest w stanie rozważyć oferty, które będą położone nawet powyżej 150 km od domu.

Przykładowe ceny działek / Media

Nawet ponad 100 tys. zł za działkę

Coraz lepsza koniunktura i pozytywne nastroje sprawiają, że Polacy są skłonni wydać niemałe pieniądze dla przyjemności i podniesienia komfortu życia. Najliczniejsza grupa, 38% ankietowanych, zdecydowana jest wydać od 20 do 50 tys., 26% od 50 do 100 tys., a co dziesiąty nawet powyżej 100 tys. zł. 26% natomiast poszukuje najtańszych działek, do 20 tys. zł. - Budżety, które jesteśmy skłonni przeznaczyć na zakup gruntu nie są dalekie od tego, co dostępne jest na rynku. Oczywiście najłatwiej jest kupić działkę rekreacyjną dysponując kwotą powyżej 100 tys. 45% ofert wystawionych na sprzedaż kosztuje ponad 100 tys. zł. 26% mieści się w widełkach od 50 do 100 tys.; 23% w zakresie od 20 do 50 tys. a 6% za mniej niż 20 tys. złotych, komentuje Marta Kosińska z serwisu Szybko.pl.

W porównaniu do ankiety przeprowadzonej przed rokiem nie zmieniły się czynniki jakimi kierują się nabywcy działek letniskowych. Największe znaczenie ma cena działki, a następnie ciche i spokojne otoczenie oraz walory turystyczne i krajoznawcze. Najmniejszą uwagę zwracamy na prestiż okolicy oraz walory inwestycyjne.