Celem ustawy było wzmocnienie i ochrona pozycji konsumenta w sytuacji zawierania umowy z deweloperem, której przedmiotem jest nabycie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Główne założenia
Ustawa zawiera w szczególności:
- obowiązki dewelopera w zakresie informowania konsumenta o warunkach inwestycji
i treści zawieranej umowy;
- instrumenty ochrony prawnej środków finansowych przekazanych przez konsumenta
na realizację inwestycji w razie upadłości dewelopera;
- obowiązki dewelopera związane z odbiorem lokalu i zgłaszaniem przez nabywców jego wad.
Podstawową zmianą w stosunku do wcześniejszej regulacji jest wprowadzenie przez ustawę obowiązku zawarcia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Warunek ten stanowi gwarancję skutecznej realizacji praw nabywcy.
Ponadto jednym z najważniejszych zobowiązań, mającym w rezultacie lepiej chronić interesy konsumentów, było zapewnienie środka ochrony finansów klientów w razie bankructwa dewelopera. Środkiem takim jest mieszkaniowy rachunek powierniczy w czterech możliwych konfiguracjach.
Dodatkowo nowe przepisy nakazują zamieszczanie w umowie określonych informacji. Należą do nich m.in.: cena, opis zasad działania rachunku powierniczego, powierzchnia lokalu i sposób jej pomiaru, termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz termin przeniesienia praw na nabywcę. Brak którejkolwiek z tych informacji uprawnia konsumenta do bezkosztowego odstąpienia od umowy.
Ustawa jest, ale…
3 lutego 2014 roku UOKiK po raz pierwszy od wejścia ustawy w życie postanowił sprawdzić jak deweloperzy wywiązują się z obowiązków nałożonych na nich przez ustawę. Rzeczywistość okazała się mniej różowa, niż wyobrażali to sobie twórcy prawa. Ponad 1,1 tys. zbadanych wzorców umów i niemal 600 przeanalizowanych prospektów informacyjnych ujawniło wiele nieprawidłowości. Prawie 500 postanowień umownych wzbudziło zastrzeżenia UOKiK. Przykład? Pomimo obowiązku ustawowego dziewięciu przedsiębiorców nie zamieściło wymaganych informacji w prospektach informacyjnych.
Ważne:
W takim przypadku nabywca ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Najczęściej brakowało harmonogramu prac (7 przypadków) oraz informacji o prawie do odstąpienia od umowy i wymaganych załącznikach (np. rzutu kondygnacji z zaznaczeniem lokalu).
Mimo wszystko UOKiK pozytywnie ocenił wprowadzenie nowych przepisów. Zdaniem przedstawicieli Urzędu kupujący nieruchomości na rynku pierwotnym są lepiej chronieni. Potrzebna jest jednak modyfikacja ustawy deweloperskiej – zauważył jednocześnie UOKiK.
W ustawie deweloperskiej ochrona kupujących wciąż z wątpliwościami
Źródło: UOKiK, własne