Program rządowego wsparcie „Mieszkanie dla Młodych” (MdM) obowiązuje od początku tego roku. Wprowadzająca go ustawa określa m.in. warunki, jakie spełnić muszą potencjalni beneficjenci programu, a także wskazuje w jakich przypadkach przekazane wsparcie będzie musiało zostać zwrócone w części lub całości.
Znajdziemy najtańszy kredyt mieszkaniowy. Bezpłatnie i bez zobowiązań
Podstawą prawną funkcjonowania programu Mieszkanie dla Młodych jest ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, która określa warunki, które należy spełnić, by móc z wsparcia programu skorzystać. Należą do nich między innymi: górna granica wieku beneficjentów, waluta i długość trwania kredytu czy wskazanie, że kredytobiorcy nie mogli być wcześniej właścicielami żadnej innej nieruchomości mieszkalnej.
Art. 15 i 16
Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi wskazuje także w artykule 16, że beneficjent programu będzie zmuszony do zwrotu środków dofinansowania w całości, gdy ich wypłata nastąpiła mimo utraty uprawnienia do uzyskania finansowania. Za taki przypadek uznaje się naruszenie głównych warunków – założeń programu, czyli np. wieku beneficjenta czy posiadania w przeszłości własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Z cięższymi konsekwencjami, czyli zwrotem wsparcia wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia wypłaty świadczenia, będzie musiał zmierzyć się beneficjent łamiący postanowienia art. 15 wspomnianej powyżej ustawy. Jego zapisy powiązane są z art. 297 § 1 oraz § 2 Kodeksu karnego, więc zwrot następował będzie jeśli beneficjent zostanie prawomocnie skazany za przewidziane nim przestępstwa - m.in.: przedłożenie podrobionego, przerobionego lub poświadczającego nieprawdę dokumentu.
Dodatkowe obostrzenia
Ustawa określa również inne warunki, w przypadku których beneficjenci zobowiązani będą do zwrotu części lub całości otrzymanego dofinansowania. Co do zasady wskazano dodatkowo cztery sytuacje, w których będzie musiało dojść do zwrotu. Pierwszą z nich jest sytuacja, w której beneficjent w okresie pięciu lat od dnia zawarcia umowy lub przeniesienia własności uzyska prawa własności lub współwłasności innego lokalu lub budynku mieszkalnego. Dotyczy to także uzyskania spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu. Warto wspomnieć jednak, że założenia te nie dotyczą sytuacji powiązanych z dziedziczeniem, czyli gdy do nabycia prawa do lokalu doszło na mocy otrzymanego spadku.
Beneficjent, również w okresie 5 lat, będzie zobowiązany do zwrotu części lub całości dofinansowania, gdy nabytą nieruchomość wynajmie, sprzeda, użyczy innej osobie lub będzie ją wykorzystywał w sposób uniemożliwiający zaspokojenie własnych potrzeb mieszankowych.
Wyszukiwarka kredytów hipotecznych. Porównaj kredyty w różnych bankach
Wysokość zwrotu
We wszystkich powyższych przypadkach beneficjent zobowiązany będzie do zwrotu 1/60 otrzymanej kwoty za każdy miesiąc, w którym do wystąpienia danej sytuacji doszło. Niezmiernie ważne jest jednak to, że to sam beneficjent musi wystąpienie owego zdarzenia zgłosić do banku, który udzielił mu kredytu. Ma na to 30 dni od momentu złamania warunków programu, a przekazana kwota musi zostać zwrócona bankowi w okresie do maksymalnie 60 dni od zaistnienia owej sytuacji. Co jeśli beneficjent nie przyzna się do tego, że złamał wytyczne programu? Wtedy będzie on musiał nie tylko zwrócić określoną część (lub całość) otrzymanych środków, ale uregulować także nałożone na nie odsetki w wysokości ustawowej, czyli 13%.