Obserwowany od dłuższego czasu systematyczny spadek cen nieruchomości w Polsce w końcu napotkał na opór - wynika z danych portalu domy.pl.

Publikowany przez domy.pl indeks cen mieszkań trzeci raz z rzędu idzie w górę. Łączny wzrost w ciągu ostatnich 3 miesięcy sięgnął już 7,1 punktu, czyli wzrósł o 0,9%.
Jak podkreślają analitycy portalu, choć skala wzrostów nie jest imponująca - to jednak daje podstawy do tego, by w najbliższym czasie oczekiwać trwałej stabilizacji cen na rynku mieszkaniowym.


Dodają, że sygnały z rynku mogą sugerować, iż spadki mamy już za sobą. Można się jednak jeszcze spodziewać korekt. Sprzyjać im będą ważne dla rynku zmiany, które będą obowiązywać od nowego roku - chodzi o wejście w życie obowiązku posiadania pięcioprocentowego wkładu własnego przy zakupie nieruchomości na kredyt oraz start programu dopłat do zakupu nowych mieszkań - Mieszkanie dla Młodych. "Jedno i drugie może odcisnąć swe piętno na popycie na lokale używane, a co za tym idzie spowodować obniżkę ich cen" - podkreślają analitycy portalu. Natomiast przeciwwagą może być spodziewana poprawa sytuacji gospodarczej.