Nie ma żadnych ograniczeń co do materiałów czy technologii wykorzystywanych do budowy domów pasywnych pod warunkiem, że są dopuszczone do stosowania. Po prostu jedne są lepsze i łatwiejsze do zastosowania oraz dają lepsze rezultaty. Liczy się ich odpowiednie ich złożenie „w całość.

Nie da się tak po prostu „złożyć“ domu pasywnego składając go z najlepszych nawet elementów, gdy nie pasują do siebie.

Zaczynamy, więc od idei oraz projektu i opieramy się na zasadzie IED (Integrated Energy Design), gdzie bierze się pod uwagę następujące elementy:

1. Do produkcji ciepłej wody, wentylacji mechanicznej z rekuperacją i ogrzewania korzystamy z centralnie umieszczonej kompaktowej jednostki – pompy ciepła powietrze/woda, dzięki czemu nie musimy projektować pomieszczenia kotłowni. Oszczędzamy zarówno na powierzchni użytkowej, jak i na koszcie komina spalinowego oraz wentylacji grawitacyjnej, a przyłącza mediów projektujemy tylko do jednego miejsca. Koszt serwisowania jest wielokrotnie niższy niż urządzeń spalinowych i sprawdzenia szczelności instalacji, kominów, wentylacji itp.

2. Wszystkie pomieszczenia, w których są odbiory i zrzuty wody są w minimalnej odległości od miejsca produkcji i składowania ciepłej wody – koszty eksploatacyjne (bez konieczności posiadania pompy obiegowej) są niskie. Dodatkowo komfort użytkowania jest wysoki – ciepła woda jest dostępna natychmiast, a koszty samej wody jak i utylizacji ścieków są najniższe z możliwych.

3. W całym domu minimalizujemy ilość pionów kanalizacyjnych – ewentualna obsługa eksploatacyjna jest łatwa.

4. Instalacje wodne i wentylacyjne oraz ogrzewania powinny być łatwo dostępne – co ułatwia dostęp do nich na etapie wykonania, zapewnia prostą obsługę eksploatacyjną przy wyższym standardzie wykonania instalacji (ocieplenie, izolacja przeciwdźwiękowa, pewność montażu, dostępność do instalacji w przypadku awarii, remontu czy przeróbki itd.).

5. Wszystkie pomieszczenia, z których usuwane jest powietrze wentylacyjne na parterze i na piętrze są usytuowane najbliżej siebie od strony północnej budynku – daje to najkrótsze kanały wywiewowe gwarantujące osiąganie najlepszych parametrów technicznych przy najniższych kosztach wykonania, gdyż znajdują się one bezpośrednio w pobliżu jednostki centralnej.

6. Konstrukcja domu i dachu powinna być prosta i najlepiej podlegać prefabrykacji, dzięki czemu zapewniona jest najwyższą jakość przy atrakcyjnej cenie. Dzięki jego usytuowaniu względem stron świata możliwa jest instalacja urządzeń do produkcji energii ze źródeł odnawialnych tj. instalacji fotowoltaiczne. Daje to też później możliwość zarówno wymiany jak i rozbudowy instalacji tak, żeby służyła do produkcji znacznie większej ilości energii elektrycznej niż tylko na potrzeby własne oraz dla osiągnięcia „zero energetyczności“ czy „plus energetyczności“, gdyby taka, zgodnie z rozwojem sytuacji rynkowej, była potrzeba w przyszłości.

7. Technologia budowy domu jako prefabrykowanego np. w konstrukcji H-Block umożliwia osiągnięcie poziomu wilgotności całkowicie suchego budynku natychmiast po zakończeniu budowy i pozwala bezzwłocznie przystąpić do prac wykończeniowych oraz natychmiast po ich zakończeniu rozpocząć użytkowanie domu. Wpływa to też znacząco na obniżenie kosztów ogrzewania, gdyż nie ma już potrzeby suszenia domu i usuwania z niego wilgoci technologicznej przez kolejne 3 - 4 lata. Wyklucza to nadmierną wilgotność, która może powodować niebezpieczeństwo chorób i alergii oraz uszkodzenia budynku. Jest to też istotne z uwagi na umożliwienie szybkiego rozpoczęcia użytkowania domu przez klienta, co przekłada się na jego znacznie mniejsze obciążenie finansowe i wyższą zdolność kredytową, a tym samym jego łatwiejsze wywiązywanie się z zobowiązywań finansowych np. względem kredytodawcy.

Dzięki konsekwencji w realizacji zadania domy pasywne oferują:
- komfort świeżego powietrza
- komfort cieplny (nie za ciepło ani nie za zimno)
- komfort oświetlenia światłem dziennym
- komfort prywatności (duże południowe działki)Tak na marginesie chcę zwrócić uwagę na istotny fakt, iż można mieć całkowicie błędne wrażenie, że budownictwo pasywne niejako przez przypadek daje nam cechy domu, które są dla nas tak istotne, jak komfort świeżego powietrza, światła, przestrzeni oraz pozbawiony błędów wykonawczych o ponadprzeciętnej odporności na zużycie dom, którego koszt utrzymania jest niewiarygodnie niski. To jest jednak nieprawda – te cechy, to właśnie podstawowe założenia takiego domu i dlatego ważne jest, żeby budować takie domy i by wszyscy mogli w nich żyć.

Reasumując domy pasywne są najlepiej dostosowane do obecnych wymagań, posiadają nowoczesną stylistykę i prostą bryłę oraz funkcjonalne, dobrze doświetlone, przestronne i optymalne co do wielkości oraz dostosowane do obecnego stylu życia wnętrze. Są to domy zgodne z najnowszymi europejskimi trendami w projektowaniu i designie, gdzie estetyka idzie w parze z racjonalnością i funkcjonalnością. Wybór technologii wykonania oraz przeprowadzenia całości procesu inwestycyjnego przez jedną firmę jest najlepszym gwarantem, że osiągnięty będzie oczekiwany rezultat, którym jest w domu pasywnym maksymalny komfort za najmniejsze pieniądze.

Dariusz Zgorzelski, prelegent konferencji Future4Build, Certyfikowany Międzynarodowy Doradca Budownictwa Pasywnego z Darmstadt