Wszystko zależy przede wszystkim od potrzeb właścicieli i tego, jaka będzie funkcja tegoż biura. Nieunikniony zakup to biurko lub stół oraz wygodne krzesło. Pozostałe elementy zależą w dużej mierze od możliwości wnętrza oraz naszej wyobraźni. Jeśli lubimy lekkie formy, spośród oferty producentów mebli możemy wybrać np. szklany prostokątny stół lub biurko i do kompletu biurowe, wygodne krzesło obrotowe ze skóry lub materiału. Jeśli chcemy aby domowe biuro było spójne z resztą mieszkania możemy do biurka dobrać po prostu wygodne krzesło niekoniecznie biurowe. Wtedy nasze domowe biuro będzie bardziej domowe niż biurowe. Szklane powierzchnie wyglądają świetnie i optycznie nie zagracają pokoju, ale trudno utrzymać je w czystości (na szkle będzie widać odciski palców). Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest wybór stołu wykonanego z płyty MDF, wykończonego matowym lakierem lub okleiną. Wybór minimalistycznego biurka będzie o tyle uniwersalny, że jeśli lubimy częste zmiany, będzie nam łatwiej dopasować do niego meble w różnych stylach np. szafkę w stylu retro, czy drewnianą komodę na dokumenty w stylu skandynawskim lub prosty regał na książki czy sprzęt biurowy.
Jasne kolory!
W mniejszych wnętrzach tj. pokojach do ok. 10 m. kw. wskazane jest zastosowanie jasnych kolorów, zarówno jeśli chodzi o meble jak i kolory ścian. Biel, bardzo modne ostatnio szarości, jasna żółć, ecru czy pastelowe odcienie odbijają światło, optycznie powiększając pokój i sprawiają wrażenie czystości. W małych pokojach unikałabym ostrych, wyrazistych kolorów jak pomarańcz, czerwień, intensywna żółć. Kolory te działają pobudzająco na nasz organizm i ciało, więc po pewnym czasie mogą być dla nas drażniące. Co więcej, do takich kolorów bardzo trudno jest dopasować pozostałe elementy w pomieszczeniu. Jeśli chcemy mieć kolorowe biuro dużo lepszym rozwiązaniem są po prostu kolorowe dodatki lub meble, które zawsze możemy zmienić jak zmieni się nasza koncepcja lub gust. Warto również wpuścić do pokoju jak najwięcej światła, stąd nie polecałabym zakładania ciężkich zasłon czy kotar. Wnętrze powiększy również duże lustro lub cała ściana lustrzana, która może mieć przede wszystkim funkcję ozdobną, a odbijając widoki sprawi, że pokój zyska na przestronności.
Jaki styl wybrać?
Jeśli gabinet ma być miejscem przyjmowania interesantów i klientów, służyć organizacji spotkań biznesowych to proponuję:
- podłoga powinna być taka sama jak w reszcie mieszkania – mieszkanie powinno być spójne na wypadek gdyby mieszkaniec chciał zmienić ten pokój np. w kolejny pokój dziecięcy. Podłogę trudno się wymienia. To co można zrobić to nie dawać dywanów, ew. mały dywanik pod biurko i krzesła – wtedy optycznie stworzymy przestrzeń „biurową”
- biurko – ciężkie, „poważne” z drewna lub lekkie nowoczesne i minimalistyczne (ten drugi styl pasuje zdecydowanie do mniejszych pomieszczeń)
- biurko ustawiamy przodem do wejścia do domowego biura, aby widzieć wchodzące osoby
- zamykana szafa na dokumenty, szafa pancerna
- krzesło lub fotel biurowy i dodatkowe siedzisko dla gościa
Jeśli w gabinecie nie będziemy przyjmować klientów, tylko ma być on naszym prywatnym miejscem do pracy czy relaksu możemy:
- na podłodze położyć wykładzinę – pomieszczenie będzie bardziej przytulne
- wybrać biurko wedle własnego gustu - nowoczesne, kolorowe, minimalistyczne – nie musimy się tutaj ograniczać
- ograniczyć się do jednego fotela biurowego, a przy wyborze kierować się przede wszystkim jego wygodą
- zdecydować się na regał o lekkiej formie, otwarty na pokój (bez drzwi), który będzie również pełnić funkcję ozdobną.
Możemy również powiesić na ścianach ramki ze zdjęciami czy obrazy, umieścić naklejki ścienne wedle naszego gustu, co nie koniecznie byłoby wskazane w biurze, w którym przyjmowalibyśmy interesantów.
Co jest modne?
Bardzo modne stały się ostatnio meble drewniane. Coraz częściej występują one w połączeniu z lakierowanymi lub matowymi, minimalistycznymi meblami, jako pożądany element wystroju. Szczególnie popularne stają się meble wykonane z drewna nieobrobionego, stylizowane na takie sprzed lat. Drewniane meble znakomicie ocieplają wygląd mieszkań, dodając im uroku. Jest to trend, który rozpoczął swoje życie na nowo i coraz częściej używany jest w również polskich wnętrzach. Jeśli aranżujemy przestrzeń w domu i nie jesteśmy jeszcze przekonani czy do gabinetu wprowadzić drewno, można zacząć od takich mebli i dodatków, które same w sobie są połączeniem czegoś prostego i nowoczesnego z naturalnym materiałem. Na rynku znajdziemy bardzo wiele mebli, które zachowują designerską formę, a jednocześnie łączą ją z drewnem w różnych wybarwieniach. Takim przykładem może być lampa podłogowa na drewnianych nóżkach z prostym kloszem, która idealnie sprawdzi się w rogu gabinetu nadając miły efekt i delikatne światło. Pamiętajmy też, że od lat i wciąż bardzo modny jest także wysoki połysk czyli meble najczęściej wykonane z MFD’u w białym lakierze na wysoki połysk – ten styl sprawia, że pokój wydaje się bardzo czysty i przejrzysty. Białe meble lakierowane na wysoki połysk to również komfort w urządzaniu reszty pomieszczenia ponieważ do tych mebli pasuje prawie wszystko!
Funkcja plus
Do domowego gabinetu, który będzie naszym prywatnym miejscem pracy warto wstawić rozkładaną sofę, która przydatna będzie podczas odwiedzin gości. Pokój do pracy może zmienić swoją funkcję na pokój gościnny. Warto mieć w domu takie awaryjne miejsce, w którym w razie potrzeby można przyjąć rodzinę czy przyjaciół. Dobrej jakości sofy z funkcją spania w różnych wymiarach i konfiguracjach ma w swojej ofercie np. firma Kvadra. Możemy mieć pewność, że sofę rozłożymy w mig i bez problemów, dzięki dopracowanemu idealnie systemowi będzie to przyjemnością.
Pamiętajmy jeszcze o tym, że domowy gabinet to miejsce nie tylko do pracy ale również wypoczynku i relaksu i ważne są przede wszystkim nasze potrzeby i wygoda. W tym miejscu musimy czuć się komfortowo.