W sierpniu odnotowujemy nieznaczny wzrost cen ofertowych. Średnio w skali całego kraju ceny są wyższe o 0,5%. Różnice w wartościach nominalnych to od 10 do 70 złotych więcej za metr niż przed miesiącem.

W niemal wszystkich analizowanych miastach mieszkania są jednak tańsze niż przed rokiem. W ciągu 12 miesięcy najwięcej straciły na wartości mieszkania w Łodzi 10,6%; we Wrocławiu 8,7% i Sopocie 7,6%. Wyjątkiem jest Olsztyn, gdzie średnia cena ofertowa po roku jest o jeden punkt procentowy wyższa. Również w Opolu, Katowicach i Białymstoku mieszkania są nieco droższe niż w sierpniu 2012. Ostatnie miesiące 2013 roku mogą okazać się najlepszym okresem dla rynku nieruchomości. Ceny pozostaną stabilne, ale widać ożywienie wśród kupujących (większy ruch w serwisie oraz informacje od pośredników w obrocie nieruchomościami). Do kupna skłaniają atrakcyjne ceny, a można się spodziewać, że również banki będą zachęcały do zaciągania kredytów hipotecznych przed wprowadzeniem w 2014 roku zmian w zasadach udzielania kredytów.

Średnie ceny ofertowe na rynku wtórnym / Media
Ranking najtańsztych dzielnic / Media

Najtańsze dzielnice polskich miast

Mimo że sytuacja na rynku mieszkaniowym nieco się poprawiła, a dzięki obniżkom stóp procentowych Polacy dysponują większymi budżetami, nadal cena jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze mieszkania. Właściwe oszacowanie wartości pozwala na znaczne skrócenie procesu sprzedaży. Podobnie jest w przypadku kupujących – realistyczne spojrzenie na budżet ułatwia poszukiwania wśród bogatej oferty. W sierpniu 2013 Szybko.pl udostępniło nowe narzędzie – serwis ceny.szybko.pl, które mogą wykorzystać zarówno sprzedający jak i kupujący. Na mapach, za pomocą kolorów zostały oznaczone poziomy cen w konkretnych lokalizacjach. Ceny.szybko.pl charakteryzują się bardzo dużą dokładnością. Zostały skalkulowane na podstawie precyzyjnie zlokalizowanych nieruchomości, dzięki czemu uzyskano dane z dokładnością do konkretnych ulic. Każda z prezentowanych map posiada metryczkę informująca o wielkości bazy oraz okresie, z którego pochodzą oferty.

Marta Kosińska, Ekspert Szybko.pl Sp. z o.o.