Szukanie mieszkania do wynajęcia nie jest łatwe, a dodatkowo może być czasochłonne. W sierpniu i we wrześniu wśród poszukujących największą grupę stanowią studenci. Zarówno Ci, którzy dopiero zaczynają naukę na wybranych kierunkach, jak i osoby, które po raz kolejny zmieniają miejsce zamieszkania. Aktualnie oferta rynkowa jest duża i zróżnicowana. Dzięki ankiecie wykonanej na potrzeby akcji Wynajmuj Bezpiecznie poznaliśmy oczekiwania, które ma spełniać idealne studenckie mieszkanie w 2013 roku.

W ankiecie wzięło udział ponad 250 osób poszukujących mieszkania. Badanie prowadzone przez Szybko.pl zostało opublikowane w dwóch wariantach: dla osób które po raz pierwszy wynajmują mieszkanie na czas studiów i dla tych, którzy zmieniają lokum po raz kolejny.
Wyniki ankiety zobrazowały zasadnicze różnice pomiędzy kryteriami poszukiwania mieszkania przez te dwie grupy. Znaczący kontrast można zaobserwować już na podstawie analizy rodzaju poszukiwanego zakwaterowania.

Wariant nr 1: Pierwsze poszukiwanie mieszkania. Rodzaj Preferowanego zakwaterowania / Media

Pierwszoroczni szukają razem. Samodzielne mieszkania dla studenckich wyjadaczy

Reklama

Studenci, którzy dopiero zaczynają naukę zazwyczaj pierwszego mieszkania poszukują wraz z grupą znajomych ( aż 42%) lub też decydują się na miejsce w akademiku ( 29%). Wpływ na to ma głównie aspekt finansowy, czyli wysokie koszty samodzielnego utrzymania w nowym miejscu zamieszkania. Co więcej łatwiej jest dzielić troski życia w nowym mieście z ludźmi, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji.

Wariant nr 2: Kolejne poszukiwanie mieszkania. Rodzaj Preferowanego zakwaterowania / Media

Reklama

Inaczej wygląda sytuacja wśród starszych studentów. Osoby, które po raz kolejny poszukują mieszkania, stawiają na samodzielność. W tym wariancie, aż 43% osób zdeklarowało chęć znalezienia samodzielnego mieszkania. Różni się także wielkość budżetu przeznaczonego na wynajem, który zdecydowanie rośnie wraz z upływem lat i wynajmem kolejnego mieszkania. Podczas studiów wiele młodych osób decyduje się na pracę zarobkową, przez co z kolei zwiększają się możliwości finansowania odpowiedniego “M”.

Wariant nr 1: Pierwsze poszukiwanie mieszkania. Miesięczny czynsz / Media

Dla kogo ważniejsza cena, a dla kogo lokalizacja?

Najlepsze warunki: najniższe ceny, jak i największy wybór mieszkań do wynajmu przypadają na okres wakacyjny: sierpień lub początek września. Bardziej zapobiegliwi znajdują w tym czasie atrakcyjne lokalizacje i tańsze mieszkania.

Z badań wynika, że prawie 40% osób odkłada decyzję najmu mieszkania na wrzesień, a nawet październik, chcąc zaoszczędzić na opłatach za miesiące wakacyjne. Jednak wtedy muszą liczyć się z bardziej ograniczoną ofertą i wyższymi kosztami najmu. Od września znacznie trudniej jest negocjować z właścicielami, a mieszkania wynajmowane są „na pniu”. Jest to jednocześnie ostatni dzwonek dla posiadaczy dużych, 3 i 4-pokojowych mieszkań, by korzystnie je wynająć w momencie, kiedy są najbardziej pożądane. Zwłaszcza, że studenci łączą się bardzo często w 3-4-osobowe grupy, by obniżyć koszty. Dużych mieszkań poszukują przede wszystkim studenci pierwszoroczni. To właśnie dla nich cena jest kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze mieszkania. 72% szukających po raz pierwszy na czynsz przeznacza od 300 do 700 zł.

Wariant nr 2: Kolejne poszukiwanie mieszkania. Miesięczny czynsz / Media

Z kolei osoby, które mają już pewne doświadczenie w poszukiwaniu mieszkania na wynajem przeznaczają zdecydowanie większą część budżetów. Większość (58%) deklaruje od 500 do 1000 złotych, a 19% nawet od 1000 złotych w górę.

Anna Prorok, ekspert portalu Szybko.pl zaznacza, że wciąż największym zainteresowaniem studentów cieszą się mieszkania, które zlokalizowane są jak najbliżej uczelni lub w centrach miast. W następnej kolejności rozpatrywane są lokale z bardzo dobrym połączeniem komunikacyjnym.

- Dodatkowo mieszkanie musi być umeblowane i wyposażone w sprzęt AGD oraz łącze internetowe. Ważny jest korzystny rozkład ze względu na ilość mieszkających osób i ich komfort. Co ciekawe obserwujemy zmianę oczekiwań wśród osób, które pierwszy wynajem mieszkania mają już za sobą i mówi ekspert Szybko.pl

Zapytaliśmy studentów o to, czy i jak zmieniają się ich oczekiwania i warunki mieszkaniowe w ciągu lat nauki. Anna Włodarczyk, studentka III roku Ekonometrii na Uniwersytecie Warszawskim już po raz trzeci zmienia mieszkanie, na pytanie o to, co w tym momencie jest dla niej ważne przy wyborze zakwaterowania odpowiedziała, że w tej chwili jej priorytetem jest lokalizacja:

- Od jakiegoś czasu równocześnie studiuję i pracuję, w związku z czym resztki wolnego czasu są dla mnie bardzo cenne i nie zamierzam ich tracić na dojazdy. Cena również jest istotna, ale za mieszkanie w odpowiadającym mi położeniu jestem gotowa zapłacić więcej. Natomiast, jeżeli chodzi o wymagania odnośnie standardu, nie mam szalenie wygórowanych. Wystarczy, żeby dany lokal był zadbany i schludny. Podejrzewam, że aranżacja wnętrz będzie ważna, ale dopiero w przyszłości, przy zakupie własnego “M”. Nie jest jednak regułą, że studenci poszukujący mieszkania po raz kolejny zmieniają preferencje co do wyboru mieszkań.

Klaudia Mazurkiewicz - studentka Zarządzania na Uniwersytecie Łódzkim po raz drugi zmienia mieszkanie. Wraz ze znajomymi opuszcza dotychczasowy lokal, ponieważ właściciel zdecydował się sprzedać nieruchomość. Szuka bliźniaczego mieszkania, w podobnej lokalizacji i za podobną cenę. Jak sama komentuje, jej decyzja uzależniona jest od programu studiów i dodatkowych zajęć:

- Mam świadomość tego, że moi rówieśnicy podjęli decyzję o zmianie mieszkania ponieważ pozwala im na to obecna sytuacja finansowa. Moja niestety od pierwszego roku nie uległa zmianie. Plan studiów oraz zaangażowanie w prace w kole naukowym na mojej uczelni , czasowo nie pozwalają mi na to. Wiem, jednak, że pewnie za kilka lat, już jako absolwentka, będę oczekiwać znacznie więcej.

Kogo preferują właściciele?

Warto zaznaczyć, że staż studiów ma również wpływ na podejście właścicieli względem potencjalnych lokatorów.

- Właściciele najchętniej wynajmują mieszkania studentom studiującym zaocznie i jednocześnie pracującym, co zapewnia im ciągłość wynajmu, nawet w okresie wakacyjnym. Przy zawieraniu umowy pobierana jest od najemcy kaucja, najczęściej stanowiąca jedno- lub dwumiesięczną kwotę najmu na zabezpieczenie ewentualnych zadłużeń lub zniszczeń - komentuje Anna Prorok z Szybko.pl.

Najważniejszy konkret

Zbliża się wrzesień, a z nim kumulacja studenckich poszukiwań. Zawężenie poszukiwań, poprzez odpowiednie kryteria już na starcie, ułatwi znalezienie właściwego lokum. W serwisach ogłoszeniowych takich, jak www.szybko.pl istnieje wiele możliwości wyszukiwania, a do tego można przejrzeć oferty z każdego miejsca, gdzie dostępny jest internet. Dostępne w Szybko.pl filtry uwzględniają: wielkość, lokalizację: dzielnicę i ulicę, charakter ogłoszeniodawcy (agencja lub osoba prywatna). Po znalezieniu ofert spełniających jak najwięcej punktów z listy preferencji rozpoczyna się proces oglądania i zawierania transakcji.