Dopiero za dziewiątym podejściem udało się sprzedać od lata najbardziej niepożądaną nieruchomość portfolio Agencji Mienia Wojskowego. Twierdza Modlin, bo o niej mowa, została sprzedana za ponad 35 mln złotych, nowy właściciel dostanie jednak 50 proc. upust - informuje TVN Warszawa.

Twierdza Modlin sprzedana. Po kilku latach prób Agencja Mienia Wojskowego wreszcie sprzedała zabytkową Twierdzę Modlin. Byłe wojskowe koszary udało się sprzedać po dziewięciu postępowaniach przetargowych - mówi Małgorzata Golińska z Agencji Mienia Wojskowego.

Przetarg odbył się dziś przed południem. Przystąpiły do niego dwa podmioty. Agencja sprzedała obiekt za 35 milionów 700 tysięcy złotych. Od tej sumy przysługuje 50-procentowa bonifikata. Oznacza to, że na konto agencji wpłynie około 18 milionów złotych.

Zgodnie z prawem jeśli dany obiekt jest wpisany w rejestr zabytków, jego nowy właściciel nie płaci całej sumy, tylko jej połowę.

Twierdzę Modlin kupiła firma deweloperska. Przebiła o 300 tysięcy złotych ofertę dwóch osób fizycznych, które chciały kupić nieruchomość.

Nowy właściciel może w Twierdzy sporo zmienić ale musi zachować zabytkowe mury - wyjaśnia Golińska. Zalecenia ramowe konserwatora zabytków dopuszczają szerokie użytkowanie zabudowań. Na terenie Twierdzy będzie można prowadzić działalność turystyczną, zbudować budynki mieszkalne, prowadzić usługi hotelarskie czy kulturalne.

Większość środków ze sprzedaży Twierdzy Modlin zasili fundusz modernizacyjny armii. Agencja przekaże na ten cel 93 procent ceny, jaką uzyskała z przetargu.

Pierwszy raz twierdza poszła pod młotek w 2008 roku. Wtedy Agencja Mienia Wojskowego chciała ją sprzedać za 220 milionów złotych. W kolejnym przetargu obniżono już cenę do 160 milionów. Niestety ogólnoświatowy kryzys i stagnacja na rynku nieruchomości negatywnie odbijały się na kolejnych próbach sprzedaży.

Twierdza Modlin to zespół umocnień z elementami fortyfikacji francuskich, rosyjskich i polskich. Budowla położona jest u zbiegu Wisły i Narwi, 30 kilometrów od Warszawy. Twierdza wielokrotnie odpierała ataki obcych wojsk, między innymi w czasie walk z bolszewikami w 1920 roku.

Po drugiej wojnie światowej na terenie Twierdzy Modlin stacjonowało wojsko. Armia zajmowała większość obiektów, z cytadelą na prawym brzegu Narwi włącznie.