Po raz pierwszy w historii oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych spadło poniżej 5% i wynosi 4,89%. Łatwiej jest uzyskać kredyt hipoteczny w złotych, gdyż przeciętna zdolność kredytowa istotnie wzrosła. W ciągu ostatnich 6 miesięcy zwiększyła się aż o 77 000 zł.

Początek kwietnia przyniósł bardzo dobre informacje osobom zainteresowanym zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Po zakończeniu I kwartału banki zaktualizowały ich oprocentowanie uwzględniając w nim bieżący poziom stawki WIBOR. W rezultacie, po raz pierwszy w historii, przeciętne oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych spadło poniżej 5%. Jeszcze miesiąc temu wynosiło 5,3%, a obecnie już tylko 4,89%.

10 najtańszych kredytów w PLN z wkładem własnym / Media

To nie koniec dobrych informacji. Kredyty hipoteczne stały się nie tylko tańsze ale również łatwiej dostępne. Ten spadek oprocentowania przyniósł bowiem istotny wzrost zdolności kredytowej. Tylko w minionym miesiącu dostępna kwota kredytu dla rodziny z łącznym dochodem na poziomie 8 tys. zł netto zwiększyła się o 33 000 zł.

10 najtańszych kredytów w PLN bez wkładu własnego / Media

W ciągu ostatnich 6 miesięcy wzrosła ona aż o 77 000 zł. Stabilne pozostają natomiast marże kredytowe. Przeciętna marża kredytów w złotych już od 5 miesięcy wynosi 1,49%. Nie oznacza to jednak, że banki nie wprowadzają żadnych zmian. Obserwujemy w tym względzie zarówno obniżki, jak i podwyżki, które się jednak równoważą. Spadła natomiast przeciętna marża kredytów w euro. Nie wynika to jednak z poprawy oferty. Jest to wynik łączenia się BZ WBK i Kredyt Banku. W rezultacie w tym drugim banku pojawiła się oferta kredytów w euro na warunkach oferowanych dotychczas przez BZ WBK.

Najlepsze kredyty w euro / Media

Warto też dodać, że jutro Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny będzie decydowała o poziomie stóp procentowych w naszym kraju. Przez ostatnich 5 miesięcy kończyło się to obniżką. Kredytobiorcy zdążyli się więc już przyzwyczaić, że ich raty są coraz mniejsze. Tym razem stopy NBP najprawdopodobniej pozostaną jednak na dotychczasowym poziomie. Warto dodać, że mimo tych przewidywań, stawka WIBOR 3M w ostatnim czasie dalej spada.

Zaraz po ostatniej decyzji RPP wynosiła bowiem 3,47%, a obecnie 3,37%. W rezultacie, nawet jeśli stopy NBP nie zostaną zmienione, to raty mogą dalej spadać.

Jarosław Sadowski