Emeryci godzący się dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci renty hipotecznej dużo ryzykują. Szykuje się kolejna afera porównywalna do Amber Gold - ostrzegają zarządcy spółdzielni mieszkaniowych. Wzywają rząd, by przyspieszył prace nad regulacjami dotyczącymi tak zwanej. odwróconej hipoteki.

W wielu krajach Europy Zachodniej działają fundusze, które oferują emerytom i rencistom możliwość otrzymywania co miesiąc dodatkowego świadczenia finansowego. W zamian za przekazanie funduszowi prawa do nieruchomości po ich śmierci.

Jerzy Jankowski, przewodniczący Krajowej Rady Spółdzielczej przekonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że przez brak precyzyjnego prawa osoby starsze teraz sporo ryzykują. " Z chwilą zawarcia umowy własność mieszkania przechodzi na firmę wypłacającą rentę. Emeryt mieszka w cudzym mieszkaniu. Z chwilą bankructwa takiej firmy osoby starsze zostaną wyeksmitowane na bruk." - ostrzega Jerzy Jankowski.

W Polsce prace nad nowym prawem trwają od blisko 4 lat. Przewodniczący Krajowej Rady Spółdzielczej uważa, że czas wreszcie zakończyć dyskusje i niezbędna jest nowa ustawa. Trzeba przestać o tym gadać i zrobić ustawę, za nim wybuchnie afera w stylu Amber Gold." - ostrzega przewodniczący Krajowej Rady Spółdzielczej.

Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało kilka dni temu, że w tym miesiącu projekt założeń nowej ustawy trafi pod obrady Rady Ministrów. Ministerstwo Finansów nie chce jednak podać ostatecznego terminu zakończenia konsultacji. Eksperci przypominają , że ustawa o odwróconej hipotece nie zwolni ludzi z obowiązku uważnego czytania umów.