Prawdopodobnie w lipcu rozpoczną się intensywne prace legislacyjne dotyczące odwróconej hipoteki dla seniorów. Wicepremier minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział IAR, że do tej pory prace nad ustawą były przekładane, bo resort gospodarki nie mógł się dogadać z ministerstwem finansów co do nadzoru przedsięwzięcia.

"To jest mechanizm, który powinien być objęty szczególną kontrolą i szczególnym bezpieczeństwem. Dlatego naszym zdaniem, to komisja nadzoru finansowego powinna sprawować pieczę nad bankami. Mam nadzieje, że ta kwestia raz na zawsze została już rozstrzygnięta" - zaznaczył w rozmowie z IAR wicepremier.

W Polsce rynek usługi tzw. odwróconej hipoteki, skierowanej głównie do seniorów, którzy chcą poprawić standard życia na emeryturze, rozwija się intensywnie, ale tylko jako dożywotnia renta. Model kredytowy ma być wprowadzony dopiero ustawą.

Kluczową różnicą między tymi produktami jest czas wypłaty świadczeń. Renta dożywotnia jest wypłacana do końca życia seniora, podczas gdy odwrócony kredyt hipoteczny tylko przez określony czas.