Kierowany przez Marcina Dumanię Sun & Snow wchodzi na nowy rynek. Po zarządzaniu apartamentami firma sama będzie inwestować w projekty w miejscowościach wakacyjnych.
Pierwsza taka inwestycja to wart 80 mln zł kompleks wypoczynkowy Sun & Snow Resorts w Szklarskiej Porębie. W jego budowę firma zaangażowała się razem z deweloperem Univitae. Sun & Snow, do tej pory specjalizujący się w zarządzaniu apartamentami na krótkoterminowy wynajem, odpowiada za ich sprzedaż w całej inwestycji. Firma nie zdradza, ile sama zainwestowała w projekt.
– Zainteresowanie nabywców przekroczyło nasze oczekiwania. Sprzedaż rozpoczęliśmy w czerwcu, a na koniec listopada mieliśmy klientów na niemal wszystkie z 45 apartamentów w pierwszym budynku – twierdzi Marcin Dumania, który razem ze wspólnikami założył Sun & Snow w 2008 r.
Działalność spółka rozpoczynała od zarządzania apartamentami na wynajem. W tym czasie ten segment rynku dopiero się w Polsce rozwijał. Pierwszym klientem firmy, a zarazem jej udziałowcem, był deweloper Kristensen Group, który budował apartamentowce w miejscowościach wypoczynkowych. Po jakimś czasie obecni właściciele Sun & Snow odkupili udziały od Kristensen Group. Teraz firma zarządza ponad 500 lokalami, z czego 200 właściciele przekazali jej w 2012 r. To obecnie największa tego typu spółka na rynku.
– Kiedy zaczynaliśmy działalność, polski rynek zarządzania apartamentami praktycznie nie istniał, a zapotrzebowanie na tego typu usługi było duże, nie tylko ze strony deweloperów, ale też osób, które już te apartamentu kupiły – wskazuje prezes Sun & Snow, który karierę zawodową zaczynał jednak w zupełnie innej branży.
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej na kierunku finanse i bankowość przez wiele lat związany był z branżą konsultingową. Pracował w takich firmach doradczych, jak A.T. Kearney, Accenture, Deloitte oraz Roland Berger Strategy Consultants. Specjalizował się w projektach dla sektora bankowego i instytucji finansowych oraz zajmował się tworzeniem strategii dotyczących m.in. nowych usług i produktów. Poza Polską pracował dla firm działających też w USA, Rosji, Austrii, Serbii i Słowenii. Jego celem była jednak praca we własnej firmie.
– Chciałem stworzyć coś własnego, na co miałbym rzeczywisty wpływ od początku do końca, i sprawdzić się w biznesie – mówi Dumania.
Skąd pomysł na wejście na rynek nieruchomości i zarządzania apartamentami na wynajem?
– Wiele razy, kiedy doradzałem bankom czy robiłem projekty dla instytucji finansowych, które działały na rynku private bankingu, pojawiała się kwestia braku możliwości zainwestowania w nieruchomości o stałym dochodzie w ciągu roku.
Marcin Dumania nie zdradza wyników firmy, ale deklaruje, że od kilku lat przynosi zyski. Obroty Sun & Snow za 2012 r. wyniosą kilkanaście milionów złotych. Rok temu firma postanowiła też wejść na rynek pośrednictwa przy wynajmie turystycznym lokali z niższej półki niż apartamenty o podwyższonym standardzie. W tym celu stworzyła portal rezerwacyjny Pobyty.pl. W jego bazie znajduje się teraz ponad 1000 miejsc noclegowych w prywatnych domach, pensjonatach i hotelach. Pobyty.pl mają zarabiać na prowizjach od właścicieli, którzy wynajęli lokal za pośrednictwem portalu.
– Teraz koncentrujemy się na wzroście sprzedaży miejsc noclegowych przez portal. Szacujemy, że w roku 2013 Pobyty.pl zaczną przynosić zysk – mówi Marcin Dumania.
Sam często spędza wolny czas poza Polską, gdzie bywa w apartamentach zarządzanych przez Sun & Snow. – Choć to czas wolny, ciągle wtedy mam świadomość, że jestem w miejscu związanym z działalnością firmy. Dlatego wybór najczęściej pada na zagranicę, chociaż nie zawsze znajduję tam tak komfortowe warunki, jak w apartamentach Sun & Snow – dodaje Dumania.