Nie zmniejsza się tempo spadków cen nieruchomości. We wrześniu ceny są niższe o kolejny punkt procentowy w stosunku do sierpnia. Największy spadek dotyczy Sopotu, gdzie kolejny już miesiąc mamy do czynienia z ponad 3% obniżką.
Średnie ceny ofertowe mieszkań IX 2011- IX 2012 / Media

W rezultacie metr kwadratowy mieszkania jest o 1000 złotych tańszy niż we wrześniu 2011.

Nadal w szybkim tempie tanieją mieszkania w Łodzi – we wrześniu o 1,6%, w Szczecinie -1,7%. W tempie szybszym niż średnia dla wszystkich miast spadają również ceny w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Trudno spodziewać się zmiany tej tendencji, mimo iż zazwyczaj jesień jest dobrym okresem na rynku nieruchomości, w którym ożywia się popyt i zawartych zostaje wiele transakcji.

Średnie ceny ofertowe mieszkań IX 2011- IX 2012 - 2 / Media

W ofercie najłatwiej znaleźć mieszkanie dwupokojowe. Lokale takie mają średnią powierzchnię 47 metrów kwadratowych i stanowią 40,5% podaży. Duży odsetek stanowią również mieszkania trzypokojowe – 34,5%. Kawalerki to około 12% mieszkań wystawionych na sprzedaż. Niewiele – zaledwie 2,5% to duże mieszkania o powierzchni ponad 120 metrów – 5 pokojowe i większe.

Średnie ceny ofertowe mieszkań IX 2011- IX 2012 - 3 / Media

Struktura cenowa

Cena całkowita i cena za metr kwadratowy są kluczowymi czynnikami przy zakupie mieszkań, szczególnie w ostatnich latach, kiedy funkcjonował program Rodzina na Swoim. Analiza struktury cen wskazuje, że teoretycznie możliwe jest znalezienie mieszkań, spełniających kryteria cenowe programu. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę kryterium wielkościowe okaże się, że aktualna dostępność mieszkań, spełniających wszystkie kryteria programu, jest to czysto teoretyczna. Rynek nie może liczyć na ożywienie dzięki zakupom motywowanym zakończeniem programu.

Wszędzie poza Warszawą, dysponując kwotą 6 tysięcy złotych na metr kwadratowy, możemy przebierać w ofertach. W stolicy zaledwie 6,6% wszystkich ofert ma cenę niższą niż 6 tys., podczas gdy w Poznaniu jest to ponad 70% wystawionych na sprzedaż mieszkań, w Gdańsku i Wrocławiu 60%, a w Krakowie 36%. Analizując strukturę cen w stolicy warto zwrócić uwagę na fakt, że 49% sprzedających wystawia mieszkania w cenie powyżej 8 tysięcy za metr, podczas gdy średnia cena to 7640 złotych. W najbliższych miesiącach niezbędna będzie dalsza obniżka oczekiwań właścicieli mieszkań aby poziom cen ofertowych zbliżył się do oczekiwań rynku.
Najtańsze mieszkania można znaleźć w Łodzi, Opolu i Katowicach. W Opolu i Katowicach 6% mieszkań wystawiono na sprzedaż za mniej niż 3 tysiące złotych za metr, w Łodzi jest to 7% oferty. W Katowicach wszystkie mieszkania wystawione na sprzedaż za pośrednictwem serwisu www.szybko.pl we wrześniu 2012 kosztowały mniej niż 5 tysięcy złotych za metr.

źródło: Polski Rynek Nieruchomości - raport Szybko.pl, Expander i Metrohouse

Marta Kosińska, Ekspert Szybko.pl