W Sopocie ceny ofertowe mieszkań używanych spadły we wrześniu o ponad 3 proc. w stosunku do sierpnia, czyli najwięcej w kraju - wynika z raportu firm rynku nieruchomości. Dodano, że w tym czasie średnio w dużych miastach ceny były niższe o 1 proc.

W raporcie Szybko.pl, Metrohouse i Expandera podano, że we wszystkich aglomeracjach we wrześniu ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym spadły. W szybkim tempie taniały mieszkania: w Szczecinie o 1,7 proc., w Łodzi - o 1,6 proc.

Zdaniem głównej analityczki serwisu nieruchomości Szybko.pl Marty Kosińskiej ceny mieszkań w Sopocie spadają, gdyż należą do najwyższych. "Zainteresowanie mieszkaniami w Sopocie zawsze wzrastało w sezonie letnim, wtedy też rosły ceny mieszkań" - powiedziała PAP.

Dodała, że trudno spodziewać się zmiany tej tendencji, mimo iż zazwyczaj jesień jest dobrym okresem na rynku nieruchomości, w którym ożywia się popyt i zawieranych jest wiele transakcji.

Na skutek spadków cen metr kwadratowy używanego mieszkania był w Sopocie we wrześniu 2012 r. o 1 tys. zł tańszy niż we wrześniu 2011 r., kiedy kosztował 10 tys. zł. Mimo obniżek Sopot wciąż pozostaje najdroższym miastem - metr kwadratowy używanego mieszkania kosztował tam we wrześniu 2012 r., czyli średnio 9 tys. zł.

Metr kwadratowy w Warszawie wyceniano we wrześniu br. na 7,6 tys. zł, w Krakowie - 6,7 tys. zł, we Wrocławiu- 5,8 tys. zł, w Gdyni - 5,5 tys. zł, w Gdańsku - 5,3 tys. zł, w Poznaniu - 5,1 tys. zł.

Wśród wystawionych we wrześniu na sprzedaż mieszkań najwięcej było lokali dwupokojowych (ok. 47 m kw.), które stanowiły 40,5 proc. podaży. Duży odsetek stanowiły również mieszkania trzypokojowe - 34,5 proc. Mniej oferowano kawalerek - ok. 12 proc., a najmniej (ledwie 2,5 proc.) dużych mieszkań o powierzchni ponad 120 m kw. - pięciopokojowych i większych.