W sierpniu ceny ofertowe spadły we wszystkich miastach bez wyjątku. Średnia obniżka w 15 miastach to 1% w stosunku do lipca 2012. Najbardziej potaniały mieszkania w Sopocie o 3,4%, w Szczecinie i Łodzi o 1,6% - 1,7%. Większe niż średnie spadki odnotowały również: Lublin -1,3%; Gdańsk -1,2%; Poznań – 1,1%.

W stolicy, w sierpniu, mieszkania potaniały o 1% czyli 80 złotych za każdy metr kwadratowy. Z niewielką korektą mamy natomiast do czynienia w Krakowie -0,1%, Białymstoku -0,2% i Szczecinie -0.3%.

W ostatnich 3 miesiącach zdecydowanie zwiększyło się tempo spadku cen mieszkań w najdroższych polskich lokalizacjach: Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu i Poznaniu. W Warszawie i Gdyni jest to aktualnie około 1,2% miesięcznie, w Gdańsku 1,1%, w Poznaniu 1%.

Działki budowlane

Kryzys na rynku nieruchomości nie mógł ominąć działek, choć zauważalne obniżki nastąpiły kilkanaście miesięcy później niż w przypadku mieszkań i domów. W ciągu minionego roku w niemal wszystkich województwach i dużych miastach działki budowlane straciły na wartości. Popyt zarówno ze strony osób prywatnych jak i deweloperów zdecydowanie zmalał. Aktualnie najtańsze są działki budowlane w województwach: podkarpackim, warmińsko-mazurskim, łódzkie, opolskim i kujawsko-pomorskim, gdzie metr kosztuje mniej niż 100 złotych.

Działki budowlane do 2000 m2

Działki budowlane do 2000 m2

źródło: Materiały Prasowe

Średnio w całym kraju metr kwadratowy ziemi potaniał o 4 punkty procentowe. W miastach wojewódzkich obniżka jest ponad dwukrotnie wyższa i wynosi 10 punktów procentowych. Największe spadki odnotowujemy w Opolu 22%, 17% w Katowicach, po 16% w Łodzi oraz Szczecinie. Spadek cen w miastach to przede wszystkim efekt zminimalizowanego popytu ze strony deweloperów.

W skali kraju liderem obniżek jest województwo kujawsko-pomorskie z 32% spadkiem cen działek budowlanych i wielkopolskie, gdzie ceny są niższe o ¼ w porównaniu z zeszłym rokiem. Obniżki procentowe są tu imponujące, a w wartościach bezwzględnych wynoszą 30-40 złotych na każdym metrze.

Najwięcej mieli szansę oszczędzić mieszkańcy Warszawy, jeśli tylko w zeszłym roku wstrzymali się z zakupem działki. Kupując 1000 metrów kwadratowych płacą średnio o 60 tys. złotych mniej niż przed rokiem. Warto również zauważyć, że w pojedynczych lokalizacjach ziemia nieznacznie podrożała. Dobrym przykładem jest województwo warmińsko-mazurskie oraz Olsztyn, gdzie grunty budowlane podrożały średnio o 10 złotych na metrze kwadratowym.

Marta Kosińska, Ekspert Szybko.pl, źródło: Raport Szybko.pl Metrohouse i Expandera - wrzesień 2012