CBRE podkreśla w swoich badaniach, że stolica znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem ilości metrów kwadratowych biur w trakcie budowy lub planowanych na lata 2012/2013. Zwraca jednak uwagę na spore różnice między Warszawą, gdzie jest 700 tys. m kw. powierzchni biurowej, która ma być oddana do użytku w latach 2012-2013, a pierwszym na liście Paryżem (1 mln 455 tys. m kw.)
Warszawa najbardziej "zbiurokratyzowana" w Polsce
Analitycy podkreślają, że Warszawa ze swoimi zasobami 3,6 mln m kw. nowoczesnych powierzchni biurowych jest największym i najbardziej rozwiniętym rynkiem w Polsce. Jednak w porównaniu z innymi miastami europejskimi - np. Paryżem (54 mln mkw.), Londynem (20 mln m kw.), Monachium (20 mln m kw.), Mediolanem (12 mln m kw.) czy Wiedniem (10 mln m kw.) stolica wciąż jest we wczesnej fazie rozwoju.
W Polsce na kolejnych miejscach za Warszawą pod względem ilości nowoczesnej powierzchni biurowej, są: Kraków (540 tys. m kw.), Wrocław (400 tys. m kw.) oraz Trójmiasto (380 tys. m kw.).
Analitycy CBRE podkreślają, że niezależnie od kryzysu, nie brakowało najemców, jak również deweloperów budujących nowe biura. Na początku 2012 roku w dziewięciu głównych miastach Polski było prawie 6 milionów metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni biurowych, włączając 252 tys. m kw. oddane do użytku w zeszłym roku.
Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku, CBRE Joanna Mroczek zwróciła uwagę na to, że pod względem popytu 2011 r. był kolejnym rekordowym rokiem. Całkowita wielkość wynajętej powierzchni biurowej wyniosła 900 tys. m kw., z czego ponad połowa umów podpisana została w Warszawie.
"Obserwując wzrost zapytań wśród najemców, przewidujemy, iż 2012 r. również będzie bardzo aktywny pod względem wynajmu, nie tylko w Warszawie, ale przede wszystkim w pozostałych miastach" - powiedziała PAP Mroczek.
Dodała, że w przeciwieństwie do stolicy, rynki regionalne są nadal niedojrzałe, a ich rozwój związany jest głównie ze światowymi trendami przenoszenia operacji biznesowych do bardziej konkurencyjnych lokalizacji.
Firma CBRE, z siedzibą w Los Angeles jest międzynarodową firmą doradczą, która działa w sektorze nieruchomości komercyjnych. CBRE zatrudnia około 34 tys. pracowników i obsługuje inwestorów, właścicieli oraz najemców nieruchomości w ponad 300 placówkach na całym świecie (z wyłączeniem firm stowarzyszonych i partnerskich). CBRE jest jedną z 500 firm świata znajdujących się na listach sporządzonych przez magazyn Fortune oraz agencję ratingową Standard & Poor`s.
Także inne firmy doradcze zwracają uwagę na to, że w Warszawie w 2011 r. popyt na nieruchomości biurowe ponownie pobił rekord w historii branży w Polsce.
Według opublikowanego w poniedziałek raportu "Marketbeat Polska - Wiosna 2012" firmy Cushman & Wakefield popyt był rekordowy, jednak podaż biur w dalszym ciągu spadała, w reakcji na zaostrzone kryteria kredytowania inwestycji przez banki. Z tego względu po raz kolejny bardzo wzrosło znaczenie umów przednajmu, zawieranych przed rozpoczęciem realizacji poszczególnych obiektów.
"W Warszawie ze względu na małą podaż nowych inwestycji spadł poziom biurowych pustostanów. Nie wpłynęło to jednak znacząco na wzrost czynszów - powiedziała Paulina Misiak z Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield.