Według danych firmy doradczej Cushman & Wakefield (C&W) w Berlinie najwyższe stawki wyjściowe w najlepszych lokalizacjach sięgają 21,5 euro za m kw. miesięcznie, w Pradze - 21 euro za m kw., a w Bratysławie - 16 euro za m kw. miesięcznie. Taniej jest też w Budapeszcie - 21 euro za m kw., w Bukareszcie - 19 euro za m kw. czy Sofii - 12,5 euro za m kw. miesięcznie. W Madrycie najwyższe stawki wyjściowe w prestiżowych lokalizacjach wynoszą miesięcznie: 25 euro za m kw., w Wiedniu - 24 euro za m kw., w Brukseli - 23,7 euro za m kw., a Kopenhadze - 20,1 euro za m kw.
Natomiast do najdroższych stolic europejskich należą: Londyn z 113,6 euro za m kw. miesięcznie, Moskwa z 78,8 euro za m kw., Paryż z 66,6 euro za m kw. czy Genewa z 55,5 euro za m kw. Drożej niż w Warszawie jest też w Kijowie, gdzie wyjściowe stawki w najlepszych lokalizacjach sięgają 28,2 euro za m kw. miesięcznie.
Zdaniem Bolesława Kołodziejczyka z Cushman & Wakefield mimo wysokich stawek wyjściowych w Warszawie najemcy mogą liczyć na niższe czynsze transakcyjne.
Marcin Kocerba, analityk z C&W podkreślił, że warszawski rynek powierzchni biurowych charakteryzuje się wysokim popytem oraz stabilnym poziomem czynszów. "Stolica może się również pochwalić stosunkowo niskim poziomem pustostanów biurowych, które wynoszą - 7,42 proc." - stwierdził.
Potwierdza to raport firmy doradczej Jones Lang LaSalle, w którym wskazano, że czynsze transakcyjne w najlepszych lokalizacjach w Warszawie się nie zmieniły w drugim kwartale tego roku wobec pierwszego kwartału br. W czwartkowej publikacji podano też, że w Europie czynsze spadły o 0,2 proc. w drugim kw. br. Zdaniem analityków to efekt przede wszystkim zmiany w stawkach w krajach zachodnich.
Zgodnie z raportem opublikowanym przez firmę doradczą CBRE najwyższe czynsze transakcyjne za biura są w Hong Kongu. Na drugim miejscu znalazł się Londyn, a na trzecim Tokio. Warszawa spadła na 64. pozycję, w poprzednim rankingu stolica Polski zajmowała 50. miejsce.