BNP Paribas Real Estate Poland ocenia, że wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości może sięgnąć łącznie ok. 1,8 mld euro, w tym ok. 1 mld euro w segmencie biurowym w 2012 roku, powiedział agencji ISB prezes spółki Phillippe Mer.

Według BNP Paribas RE Poland, nowe projekty wprowadzane w bieżącym roku sięgną ok. 350 tys. m.kw. oraz ok. 300 tys. m.kw. w latach 2013/14 na warszawskim rynku biurowym.

Roczne czynsze powinny ustabilizować się na poziomie ok. 300 euro za m.kw.

Z kolei popyt powinien utrzymywać się na poziomie ok. 550 tys. m.kw. na rok.

Poziom pustostanów może sięgać ok. 7%.

Polski rynek nieruchomości nie dotknięty jeszcze spekulacją

"Rynek nieruchomościowy w Polsce nie został dotknięty przez inwestycje spekulacyjne i jest dojrzalszy w porównaniu do innych rynków regionu CEE i SEE. Oferuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa inwestycji oraz potencjał wzrostu, ryzyko jest przewidywalne.

W segmencie biurowym oczekujemy stabilnej tendencji wzrostowej. Wysoki poziom podaży powinien być zaabsorbowany przez systematyczny, znaczący popyt - rosnąca liczba firm wchodzi do Polski, jako centrum regionu" - powiedział ISB Mer.

W jego ocenie, wartość transakcji na rynku nieruchomościowym powinna być stabilna w krótkim terminie przy aktualnych wycenach na poziomie "fair value", zwłaszcza, że inwestorzy oportunistyczni obecnie nie angażują się na polskim rynku. "Oczekuję stóp kapitalizacji na poziomie 6,25-6,5%, a nawet 6,2% dla najbardziej 'ekscytujących' projektów w segmencie biurowym" - dodał prezes BNP Paribas Polska.

Według BNP Paribas Polska, w segmencie przemysłowo-logistycznym roczne czynsze na terenie miasta powinny stabilizować się na poziomie ok. 60 euro za m.kw. w latach 2012-2014. Popyt powinien wzrosnąć znacząco do ok. 2,25 mln m.kw. z ok. 1,8 mln m.kw. w 2011. Pustostany na terenie Warszawy oraz na terenie kraju mogą kształtować się na poziomie ok. 10%. Z kolei na terenach podwarszawskich poziom ten może sięgać ok. 13% w latach 2012-2014. Nowa powierzchnia magazynowa może wzrosnąć do ok. 700 tys. m.kw. w 2013/14 z ok. 400 tys. m.kw. w 2011.

Wartość transakcji w segmencie przemysłowo-logistycznym może sięgnąć ok. 400 mln euro w 2012 i zniżkować do ok. 300 mln euro w 2013/14. Stopy kapitalizacji mogą się obniżyć do ok. 7,6-7,7% w 2013/14 z ok. 7,8% na koniec 2011 r. "W okresie 5-10 lat każda międzynarodowa firma powinna stworzyć swoje biuro regionalne na terenie rozwijającego się relatywnie szybko kraju, jak Polska.

Strategiczne położenie tego kraju w Europie stwarza bardzo dobre perspektywy rozwoju dla segmentu logistycznego. Chcemy wejść do pierwszej piątki firm zarządzających powierzchniami logistycznymi w Polsce" - zaznaczył Mer. W jego ocenie, czynnikami ryzyka dla rynku nieruchomości w Polsce jest nadal jakość infrastruktury oraz trudny do oszacowania wpływ spowolnienia gospodarek strefy euro na tempo wzrostu gospodarczego Polski.

Obecnie BNP Paribas Real Estate Poland zarządza ok. 200 tys. m.kw. powierzchni biurowych i logistycznych, w tym galeriami Klif w Warszawie oraz Gdyni, a także warszawskim centrum Wola Park. Prezes firmy zapowiedział, że chce zwiększać por folio nieruchomości, którymi zarządza i przyznaje że prowadzi w tej sprawie negocjacje.