Samowole budowlane w nowym prawie budowlanym: Po 20 latach abolicja w uproszczonym trybie

autor: Leszek Jaworski18.09.2020, 07:48; Aktualizacja: 18.09.2020, 09:20
Zgodnie z nową procedurą legalizacja samowoli budowlanej starszej niż 20 lat, polegającej na budowie obiektu budowlanego, będzie możliwa bez konieczności wniesienia opłaty legalizacyjnej.

Zgodnie z nową procedurą legalizacja samowoli budowlanej starszej niż 20 lat, polegającej na budowie obiektu budowlanego, będzie możliwa bez konieczności wniesienia opłaty legalizacyjnej.źródło: ShutterStock

Odrębne zasady przewidziano w przypadku obiektów, które wzniesiono bez stosowania przepisów co najmniej dwie dekady wcześniej. W tym wypadku ścieżka jest mniej kręta i nie ma opłaty.

Jedną z najbardziej istotnych zmian prawa budowlanego (dalej: p.b.), jakie przyniosła nowelizacja, jest wprowadzenie uproszczonego postępowania legalizacyjnego. Ten szczególny tryb będzie miał zastosowanie do samowoli budowlanych, które zrealizowano co najmniej 20 lat przed wszczęciem postępowania legalizacyjnego. Nowa procedura ma zachęcić właścicieli do legalizacji starych samowoli budowlanych. Chodzi przede wszystkim o to, by uregulować stan prawny dawno wzniesionych obiektów budowlanych, które nikomu nie wadzą, ale przede wszystkim zwiększyć ich bezpieczeństwo (choćby przez fakt, że zalegalizowane obiekty budowlane podlegają potem okresowym kontrolom, których zasady uregulowano w rozdziale 6 p.b.).

Termin 20 lat będzie liczony od daty zakończenia budowy. W przypadku samowoli, które zostały zakończone przed wejściem w życie p.b., czyli 1 stycznia 1995 r., uproszczone postępowanie legalizacyjne będzie mogło być wszczęte wyłącznie na żądanie właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego. W pozostałych przypadkach będzie wszczynane przez organ nadzoru budowlanego z urzędu. Z żądaniem jego inicjacji będzie mógł wystąpić również właściciel lub zarządca obiektu budowlanego. W przypadku uznania tego żądania za zasadne organ będzie wszczynał postępowanie z urzędu.

Co istotne, procedura ta będzie miała zastosowanie wyłącznie do samowoli obejmujących:


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie