Deweloperzy będą mogli nabywać gminne nieruchomości, powstaną Społeczne Agencje Najmu, a osoby do 35. roku życia i rodziny z co najmniej trójką dzieci dostana ulgę w PIT.
Wynika to z opublikowanego projektu zmian składającego się na drugą część pakietu mieszkaniowego. O pomysłach Ministerstwa Rozwoju pisaliśmy już na łamach DGP w wywiadzie z wiceministrem rozwoju („Czas na rynkową część pakietu” DGP 95/2020).
Przygotowywane rozwiązania mają sprzyjać rozwojowi budownictwa mieszkalnego. Wprowadzają m.in. ramy prawne dla rządowego programu „Grunt za mieszkanie”. Przewidują np. możliwość nabywania przez deweloperów nieruchomości gminnych z przeznaczeniem na cele inwestycyjne. Chodzi o to, że cena nieruchomości przekazywanych przez gminę ma być rozliczana w cenie lokali, budynków mieszkalnych lub użytkowych przekazywanych gminie po ich wybudowaniu.
Jak wskazuje ministerstwo w uzasadnieniu do projektu, takie lokale lub budynki będą mogły być wykorzystywane przez gminę np. jako mieszkania komunalne albo do najmu z możliwością uzyskania własności. W tym trybie gmina będzie też mogła pozyskać powierzchnie np. pod obiekty kulturalne, edukacyjne, opieki zdrowotnej itp.
Lokale lub budynki objęte inwestycją, które nie zostaną przekazane gminie, inwestor będzie mógł zagospodarować w dowolny sposób, np. sprzedawać lub wynajmować na zasadach komercyjnych.
Projekt zakłada też powołanie Społecznych Agencji Najmu (SAN), które mają specjalizować się w wynajmowaniu mieszkań na rynku, głównie od osób fizycznych. Będą one oferowały długoletnie umowy najmu, które w praktyce mogą obniżyć stawki czynszu nawet o ok. 20 proc. Takie agencje są już popularne w Europie Zachodniej.
Projekt zakłada również rozszerzenie grona najemców, którzy będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na start”, o osoby podnajmujące mieszkania od SAN.
Nowe przepisy wprowadzają również ulgę w PIT na zasiedlenie, która będzie polegała na odliczeniu pewnej kwoty od podatku. Będą z niej mogły skorzystać osoby, które kupują nowe mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego lub wybudują dom na własnej działce. Z preferencji nie skorzystają jednak ci, którzy mają już mieszkanie. Co do zasady z ulgi będą mogły skorzystać osoby w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego). Będzie jednak wyjątek dla małżeństw z co najmniej trójką dzieci. W ich przypadku nie będzie obowiązywał ani limit wieku, ani warunek pierwszego mieszkania. Będą więc mogły skorzystać z ulgi również przy wymianie mieszkania na większe.
Warunkiem skorzystania z preferencji będzie zasiedlenie nieruchomości przez co najmniej pięć lat.
Etap legislacyjny
Projekt w konsultacjach