Deweloperzy będą mogli nabywać gminne nieruchomości, powstaną Społeczne Agencje Najmu, a osoby do 35. roku życia i rodziny z co najmniej trójką dzieci dostana ulgę w PIT.
Wynika to z opublikowanego projektu zmian składającego się na drugą część pakietu mieszkaniowego. O pomysłach Ministerstwa Rozwoju pisaliśmy już na łamach DGP w wywiadzie z wiceministrem rozwoju („Czas na rynkową część pakietu” DGP 95/2020).
Reklama
Przygotowywane rozwiązania mają sprzyjać rozwojowi budownictwa mieszkalnego. Wprowadzają m.in. ramy prawne dla rządowego programu „Grunt za mieszkanie”. Przewidują np. możliwość nabywania przez deweloperów nieruchomości gminnych z przeznaczeniem na cele inwestycyjne. Chodzi o to, że cena nieruchomości przekazywanych przez gminę ma być rozliczana w cenie lokali, budynków mieszkalnych lub użytkowych przekazywanych gminie po ich wybudowaniu.
Jak wskazuje ministerstwo w uzasadnieniu do projektu, takie lokale lub budynki będą mogły być wykorzystywane przez gminę np. jako mieszkania komunalne albo do najmu z możliwością uzyskania własności. W tym trybie gmina będzie też mogła pozyskać powierzchnie np. pod obiekty kulturalne, edukacyjne, opieki zdrowotnej itp.

Reklama
Lokale lub budynki objęte inwestycją, które nie zostaną przekazane gminie, inwestor będzie mógł zagospodarować w dowolny sposób, np. sprzedawać lub wynajmować na zasadach komercyjnych.
Projekt zakłada też powołanie Społecznych Agencji Najmu (SAN), które mają specjalizować się w wynajmowaniu mieszkań na rynku, głównie od osób fizycznych. Będą one oferowały długoletnie umowy najmu, które w praktyce mogą obniżyć stawki czynszu nawet o ok. 20 proc. Takie agencje są już popularne w Europie Zachodniej.
Projekt zakłada również rozszerzenie grona najemców, którzy będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na start”, o osoby podnajmujące mieszkania od SAN.
Nowe przepisy wprowadzają również ulgę w PIT na zasiedlenie, która będzie polegała na odliczeniu pewnej kwoty od podatku. Będą z niej mogły skorzystać osoby, które kupują nowe mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego lub wybudują dom na własnej działce. Z preferencji nie skorzystają jednak ci, którzy mają już mieszkanie. Co do zasady z ulgi będą mogły skorzystać osoby w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego). Będzie jednak wyjątek dla małżeństw z co najmniej trójką dzieci. W ich przypadku nie będzie obowiązywał ani limit wieku, ani warunek pierwszego mieszkania. Będą więc mogły skorzystać z ulgi również przy wymianie mieszkania na większe.
Warunkiem skorzystania z preferencji będzie zasiedlenie nieruchomości przez co najmniej pięć lat.
Etap legislacyjny
Projekt w konsultacjach