statystyki

Dopłaty do najmu i wakacje czynszowe

autor: Piotr Szymaniak07.05.2020, 07:12; Aktualizacja: 07.05.2020, 07:22
Z dodatków mieszkaniowych korzysta ok. 540 tys. osób

Z dodatków mieszkaniowych korzysta ok. 540 tys. osóbźródło: ShutterStock

Lokatorzy mieszkań budowanych w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) będą mogli obniżyć zobowiązania czynszowe. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju zakłada, że mieszkańcy TBS-ów będą mogli skorzystać z pewnej formy częściowych „wakacji czynszowych”.

Poza tym osoby, które utraciły całkowicie lub częściowo dochody w wyniku epidemii (na skutek utraty pracy, czasowego zawieszenia działalności przedsiębiorstw, powodującego brak wynagrodzenia lub jego obniżenie) będą mogły starać się o przyznanie dodatków mieszkaniowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę będzie mógł zostać przyznany najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych, jeżeli poza warunkami wymaganymi do jego przyznania spełnią oni dodatkowe warunki. Średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku powinien być co najmniej o 25 proc. niższy niż średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego osiągnięty w 2019 r. Maksymalna wysokość dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę stanowić będzie 75 proc. miesięcznego czynszu opłacanego przez najemcę, ale nie więcej niż 1500 zł miesięcznie.


Pozostało 23% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie