statystyki

Jak rozwiązać problemy z najmem w galeriach handlowych

autor: Adam Morawski26.04.2020, 13:00
Wzajemne wygaszenie zobowiązań z umów najmu, dzierżawy lub innych umów w centrach handlowych – takie rozwiązanie ustawodawca wprowadził w art. 15ze specustawy o COVID. W ten sposób chciał rozwiązać problem z zapłatą czynszów przez handlowców w galeriach objętych zakazem działalności w okresie epidemii koronawirusa.

Wzajemne wygaszenie zobowiązań z umów najmu, dzierżawy lub innych umów w centrach handlowych – takie rozwiązanie ustawodawca wprowadził w art. 15ze specustawy o COVID. W ten sposób chciał rozwiązać problem z zapłatą czynszów przez handlowców w galeriach objętych zakazem działalności w okresie epidemii koronawirusa.źródło: ShutterStock

Choć specustawa o COVID-19 wygasiła czynsze, to rodzi wiele interpretacyjnych sporów. Wynajmujący wysuwają roszczenia z tytułu bezumownego użytkowania lokalu, domagają się partycypacji w opłatach bieżących. Jak odpowiedzieć na te i inne żądania?

Wzajemne wygaszenie zobowiązań z umów najmu, dzierżawy lub innych umów w centrach handlowych – takie rozwiązanie ustawodawca wprowadził w art. 15ze specustawy o COVID. W ten sposób chciał rozwiązać problem z zapłatą czynszów przez handlowców w galeriach objętych zakazem działalności w okresie epidemii koronawirusa. Tyle że przepis wcale nie rozwiązał wszystkich problemów przedsiębiorców, a wręcz zrodził kolejne. Wszystko przez to, że jest niefortunnie zredagowany i budzi wątpliwości interpretacyjne. Odpowiadamy na wybrane pytania najemców.

Co w praktyce oznacza „wzajemne wygaśnięcie zobowiązań”, o którym mowa w art. 15ze specustawy o COVID-19?

Biorąc pod uwagę cel art. 15ze ustawy o COVID-19 oraz całą jego treść, moim zdaniem oznacza to, że dochodzi do czasowego zawieszenia obustronnych świadczeń, do których najemca i wynajmujący są zobowiązani na podstawie umowy. Przez okres obowiązywania zakazu prowadzenia działalności handlowej wynajmujący nie może więc naliczać czynszu i innych opłat z tytułu najmu, natomiast najemca nie ma prawa korzystać z lokalu.

Przepis ten został jednak na tyle nieprecyzyjnie zredagowany, że w praktyce mogą się pojawiać różne interpretacje i różne reakcje na niego. Jedni uznają, że art. 15ze jest sprzeczny z konstytucją i nie obowiązuje, podczas gdy inni twierdzą, że skoro wygasło zobowiązanie z tytułu czynszu, to powstaje obowiązek zapłaty wynagrodzenia z tytułu bezumownego użytkowania lokalu. W odpowiedzi na tę regulację specustawy powstała także koncepcja wynagrodzenia za przechowanie rzeczy. Ponadto pojawiają się głosy, że art. 15ze dotyczy nie tylko lokali w centrach handlowych, lecz w ogóle wszystkich lokali handlowych, choć w moim przekonaniu jest to zbyt daleko idąca interpretacja.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie