statystyki

Opłata za użytkowanie wieczyste: Spóźniony sprzeciw należy odrzucić

autor: Michał Culepa06.04.2020, 20:00
Firma odwołała się do SKO, argumentując, że to zawyżona kwota, nie uwzględnia bowiem faktycznej wyceny gruntu

Firma odwołała się do SKO, argumentując, że to zawyżona kwota, nie uwzględnia bowiem faktycznej wyceny gruntuźródło: ShutterStock

Złożony po terminie sprzeciw od orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego w sprawie opłaty za użytkowanie wieczyste powinien być przez sąd odrzucony, zaś zaskarżone orzeczenie SKO zachowuje w takim wypadku moc – stwierdził Sąd Najwyższy w jednej z ostatnich uchwał.

Źródłem problemu był spór o wysokość opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste wnoszonej przez pewną fabrykę. Pod koniec 2017 r. miejscowy starosta reprezentujący Skarb Państwa (właściciela działki) poinformował o wypowiedzeniu obowiązującej opłaty i podwyższeniu stawki z 26 tys. zł do 94 tys. zł.

Firma odwołała się do SKO, argumentując, że to zawyżona kwota, nie uwzględnia bowiem faktycznej wyceny gruntu. Kolegium podzieliło te zastrzeżenia i orzekło, że wypowiedzenie opłaty rocznej było w tym wypadku nieuzasadnione. Starosta otrzymał odpis orzeczenia 17 kwietnia 2018 r., a sprzeciw złożył 4 maja 2018 r.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie