statystyki

Nabywcy nieruchomości tak jak spadkobiercy będą zwolnieni z opłaty przekształceniowej? Sejm rozpatrzy petycje

autor: Szymon Cydzik27.08.2019, 07:37; Aktualizacja: 27.08.2019, 07:37
Sejm rozpatruje petycję ws. zmiany przepisów dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego we własność, tak by nie naruszała ona konstytucyjnej zasady równości.

Sejm rozpatruje petycję ws. zmiany przepisów dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego we własność, tak by nie naruszała ona konstytucyjnej zasady równości.źródło: ShutterStock

Sejm rozpatruje petycję ws. zmiany przepisów dotyczących przekształcenia użytkowania wieczystego we własność, tak by nie naruszała ona konstytucyjnej zasady równości.

Chodzi o art. 8 ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2019 r. poz. 916). Postulowana zmiana zakłada poszerzenie katalogu podmiotów zwolnionych z wniesienia opłaty za przekształcenie o następców prawnych innych niż spadkobiercy osób, które wniosły jednorazowo opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego. Petycja wpłynęła do Sejmu 6 czerwca, a 12 dni później skierowano ją do komisji. 5 sierpnia przedłużono termin jej rozpatrywania. Do końca kadencji zostało już jednak niewiele czasu, więc jeśli posłowie zechcą ją uwzględnić, muszą się spieszyć.

Autorką petycji jest czytelniczka DGP, która zgłosiła się do nas, wskazując braki we wspomnianej regulacji. Wraz z mężem kupiła grunt będący przedmiotem użytkowania wieczystego, które zostało już opłacone za cały okres 99 lat (opłatę wniesiono w latach 80., kiedy była ona bardzo niska). Zostało to uwzględnione przez sprzedającego w cenie działki – nabywcy więc realnie ponieśli koszt tej opłaty.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • ad(2019-08-29 12:55) Zgłoś naruszenie 20

  A co maja zrobić spadkobiercy ukradzionych z rażącym naruszeniem prawa nieruchomości, w tym działek budowlanych rozkradzionych i utrzymanych dalej przez złodziei mimo orzeczeń uchylających lecz w sądach nie ma dalszej pracy korygującej ten stan. Brak procedowania a teraz własność . Super dla złodziejstwa.

  Odpowiedz
 • Ola(2019-08-28 10:26) Zgłoś naruszenie 01

  Opłata za Pr, ę kształcenie w mysłowicach wynosi 8000 skat to wziasc

  Odpowiedz
 • Ola(2019-11-19 20:24) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem na emeryturze za przekształcenie muszę zapłacić 8000 zł nie mam takich pieniędzy to mam, nie jeść a miałby tak taniokasia

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie