statystyki

W kolejce po własne biuro. Coraz trudniej o powierzchnię do pracy od ręki

autor: Patrycja Otto25.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 25.02.2020, 08:14
Biurowiec

Biurowiecźródło: ShutterStock

Coraz trudniej o powierzchnię do pracy dostępną od ręki. To przede wszystkim efekt wzrostu gospodarczego, przekładającego się na rozwój firm, które zwiększają zatrudnienie. Dlatego dziś wynajmuje się już to, co jest jeszcze w budowie

W ubiegłym roku nadal widoczna była luka podażowa. Dotyczy to szczególnie Warszawy, gdzie oddano do użytku ponad 162 mkw. nowoczesnych biur, o 70 tys. mniej niż w roku poprzednim. Tymczasem aktywność najemców okazała się rekordowa. Wynajęli w sumie 880 tys. mkw. W mniejszych miastach nie jest lepiej. Przybyło w nich w sumie 547 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, a wynajęte zostało niemal 700 tys. mkw. Taka sytuacja sprawiła, że zasoby dostępnych biur mocno zmalały. Wskaźnik pustostanów spadł do rekordowo niskich poziomów. W stolicy do 7,8 proc. (ale w centrum do 5,8 proc.), w Katowicach i Szczecinie do 6 proc., a w Trójmieście do poniżej 5 proc.

Więcej przestrzeni

– Coraz mniejsza dostępność opcji najmu w istniejących obiektach skłania firmy do rozważenia biurowców w budowie. Dało się to już zauważyć w 2018 r., kiedy to w Warszawie tzw. przednajem wzrósł o 60 proc. do 225 tys. mkw., a w miastach regionalnych o 70 proc. do 213 tys. mkw. – wyjaśnia Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL, firmie monitorującej rynek nieruchomości.

Za rosnący popyt zdaniem ekspertów odpowiada wzrost gospodarczy: firmy rozwijają się i potrzebują większej przestrzeni, która będzie odpowiadała potrzebom nowych pracowników.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie