statystyki

Cały czas przybywa chętnych na zakup mieszkania

autor: Marek Chądzyński14.01.2020, 08:19; Aktualizacja: 14.01.2020, 08:19
W Polsce nadal mamy głód mieszkań. Ich podaż rośnie, bo według danych GUS na koniec listopada oddano do użytku o 11,6 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem, podobnie szybko przyrasta liczba rozpoczętych budów (o 5 proc.)

W Polsce nadal mamy głód mieszkań. Ich podaż rośnie, bo według danych GUS na koniec listopada oddano do użytku o 11,6 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem, podobnie szybko przyrasta liczba rozpoczętych budów (o 5 proc.)źródło: ShutterStock

Tylko w grudniu popyt na kredyty hipoteczne wzrósł o jedną czwartą. Pod względem wielkości sprzedaży ubiegły rok mógł być rekordowy.

Ł ączna wartość wniosków kredytowych, jakie klienci banków i SKOK-ów złożyli w ostatnim miesiącu 2019 r., była o 24,1 proc. wyższa niż w grudniu 2018 r. Biuro Informacji Kredytowej, które podało te dane, zwraca uwagę, że wzrost tej wartości to przede wszystkim skutek większej liczby klientów ubiegających się o kredyt. W grudniu wnioski złożyło aż 30,6 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej 25,5 tys. Średnio chcieli oni pożyczyć 288,1 tys. zł, o 9 proc. więcej niż w grudniu 2018 r.

– Wzrost średniej wartości kredytu odpowiada mniej więcej wzrostowi cen mieszkań – to normalne, że chcąc kupić droższe mieszkanie, trzeba zaciągnąć wyższy dług. Ale zwraca uwagę dynamicznie rosnąca liczba wnioskujących o kredyt. Być może znaczenie ma narastające przekonanie, że ceny nadal będą rosnąć, a ich obecne poziomy, które niegdyś wyglądały na wygórowane – np. 10 tys. zł za metr kwadratowy w Warszawie – to już norma – mówi Waldemar Rogowski, analityk BIK. Podkreśla, że grudniowy wynik był drugim co do wielkości wzrostem popytu w 2019 r. Większy skok zanotowano jedynie w marcu, gdy łączna wartość złożonych wniosków zwiększyła się o 26,5 proc. Waldemar Rogowski mówi, że bardzo wysoki popyt na kredyty mieszkaniowe utrzymywał się przez cały rok, w sumie wnioski złożyło prawie 450 tys. osób, o 29 tys. więcej niż w 2018 r.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wiktor(2020-02-03 21:33) Zgłoś naruszenie 10

    Wydaje mi się, że to rozsądne ulokowanie oszczędności. Moje m2 na warszawskiej Białołęce które kupiłem od fabryki domów 2 lata temu wynajmuję, a jak córka dorośnie to dostanie je na własność.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie