statystyki

Użytkowanie wieczyste: Nieruchomość na firmę bez bonifikaty

autor: Szymon Cydzik31.12.2019, 07:35; Aktualizacja: 31.12.2019, 07:42
Ustalenia PINB mogą stanowić podstawę do określenia w zaświadczeniu wyższej wysokości opłaty przekształceniowej

Ustalenia PINB mogą stanowić podstawę do określenia w zaświadczeniu wyższej wysokości opłaty przekształceniowejźródło: ShutterStock

Urzędy dzielnic w Warszawie pytają właścicieli domów i mieszkań, jaką część lokalu wykorzystują na prowadzenie działalności gospodarczej. Jeśli całość, muszą się liczyć z kontrolą Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB) oraz utratą bonifikaty w opłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.

Do DGP zgłosił się czytelnik mieszkający na Żoliborzu, który otrzymał takie zapytanie od swojego urzędu dzielnicy. Problem może dotyczyć m.in. przedstawicieli wolnych zawodów – prawników, lekarzy czy architektów, którzy działalność gospodarczą zarejestrowali pod adresem miejsca zamieszkania.

W odpowiedzi na pytania DGP Donata Wancel, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Żoliborz, odpowiedziała, że przygotowany został formularz oświadczenia, w którym – przed wydaniem zaświadczenia o przekształceniu – właściciele nieruchomości deklarują, czy faktycznie jest ona wykorzystywana do prowadzenia firmy. A jeśli tak – to jaka jej część. Oświadczenie zostało przygotowane zgodnie z procedurą ustaloną przez Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie