statystyki

Użytkowanie wieczyste: Nieruchomość na firmę bez bonifikaty

autor: Szymon Cydzik31.12.2019, 07:35; Aktualizacja: 31.12.2019, 07:42
Ustalenia PINB mogą stanowić podstawę do określenia w zaświadczeniu wyższej wysokości opłaty przekształceniowej

Ustalenia PINB mogą stanowić podstawę do określenia w zaświadczeniu wyższej wysokości opłaty przekształceniowejźródło: ShutterStock

Urzędy dzielnic w Warszawie pytają właścicieli domów i mieszkań, jaką część lokalu wykorzystują na prowadzenie działalności gospodarczej. Jeśli całość, muszą się liczyć z kontrolą Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB) oraz utratą bonifikaty w opłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.

Do DGP zgłosił się czytelnik mieszkający na Żoliborzu, który otrzymał takie zapytanie od swojego urzędu dzielnicy. Problem może dotyczyć m.in. przedstawicieli wolnych zawodów – prawników, lekarzy czy architektów, którzy działalność gospodarczą zarejestrowali pod adresem miejsca zamieszkania.

W odpowiedzi na pytania DGP Donata Wancel, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Żoliborz, odpowiedziała, że przygotowany został formularz oświadczenia, w którym – przed wydaniem zaświadczenia o przekształceniu – właściciele nieruchomości deklarują, czy faktycznie jest ona wykorzystywana do prowadzenia firmy. A jeśli tak – to jaka jej część. Oświadczenie zostało przygotowane zgodnie z procedurą ustaloną przez Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie