statystyki

Sąd może usunąć hipotekę przymusową z nieruchomości nabytej przez zasiedzenie

autor: Marcin Nagórek10.12.2019, 11:19; Aktualizacja: 10.12.2019, 11:19
Zgodnie z art. 109 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (dalej: u.k.w.h.) – wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym, określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika (hipoteka przymusowa).

Zgodnie z art. 109 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (dalej: u.k.w.h.) – wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym, określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika (hipoteka przymusowa).źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą na terenie nieruchomości, którą nabyłem przez zasiedzenie na mocy postanowienia sądowego z 2 grudnia 2019 r. Wskazano w nim, że zasiedzenie nastąpiło 12 marca 2018 r. Problem w tym, że w listopadzie br. za długi poprzedniego właściciela została wpisana hipoteka przymusowa na rzecz gminy, która powołuje się na rękojmię ksiąg. Wpis hipoteki miał zatem miejsce w czasie trwania sprawy sądowej o zasiedzenie. Czy mogę pozbyć się tej hipoteki?

Z opisu sprawy wynika, że czytelnik stał się właścicielem spornej nieruchomości z dniem 12 marca 2018 r., gdy doszło do zasiedzenia, lecz w listopadzie 2019 r. w trakcie trwania postępowania o zasiedzenie został dokonany wpis hipoteki przymusowej przeciwko poprzedniemu właścicielowi – dłużnikowi wobec gminy. Zacznijmy zatem od odpowiedzi na pytanie, czy istniała podstawa do obciążenia omawianej nieruchomości hipoteką.

Zgodnie z art. 109 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (dalej: u.k.w.h.) – wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym, określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika (hipoteka przymusowa). Warto wspomnieć o stanowisku z wyroku Sądu Najwyższego z 10 października 2013 r. (sygn. akt III CSK 10/13), gdzie m.in. podkreślono, że: „Wyznaczony przez art. 626 8 par. 2 k.p.c. zakres kognicji sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym w swej istocie wyłącza możliwość badania przez sąd wieczystoksięgowy innych okoliczności niż te, które wynikają z wniosku o wpis oraz załączonych do niego dokumentów, a także treści księgi wieczystej”. Sąd ów nie bada więc merytorycznej podstawy wpisu.

Warto też dodać, że sąd stwierdza zasiedzenia postanowieniem tylko deklaratoryjnie (inaczej mówiąc: potwierdza istniejący stan prawny). W praktyce z reguły występują znaczne różnice czasowe pomiędzy datą tego postanowienia a faktyczną datą zasiedzenia – co miało miejsce w opisywanej przez czytelnika sprawie. W takich uwarunkowaniach prawowity właściciel nieruchomości musi poszukiwać rozwiązania sytuacji w art. 10 ust. 1 u.k.w.h. Postanowiono w nim, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności. Z istoty ww. regulacji wynika więc, że uzgodnienie treści księgi wieczystej ze stanem rzeczywistym polega na doprowadzeniu tej księgi do jej aktualnego stanu prawnego.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wilus(2020-01-11 17:49) Zgłoś naruszenie 10

    Ksiegi wieczyste nie moga tworzyc nowego stanu prawnego tylko go potwierdzaja.Zlodzieje by dokonac grabiezy zmieniali numery ewidencyjne dzialek budowlanych sprzedawali je dla swoich jako grunty.Spadkobiercy choc znani wydaja krocie w sadach ,ktore chca utrzymac to co jest po dokonaniu grabiezy, Przyklad dz. budowlana nr 346-0.14ha zamieniona na nr 126-0.14ha gmina Siemiatycze, Starostwo wydalo pozwolenie na zabudowe na obcym gruncie. Wojt Zaremba Edward nie odczl zadnych przykroisci z dokonanym przewalem .Prokuratura tez zawiadoniona i poucza ze droga administracyjna lub sadowa trzeba probowac odzyskac nieruchomosc. Stwierdzenie nabycia spadku jest . tylko calosc u zlodziei gmina Si.emiatycze

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie