statystyki

WSA: Czasowy wynajem nie przekreśla prawa do ulgi mieszkaniowej

autor: Patrycja Dudek25.11.2019, 08:14; Aktualizacja: 25.11.2019, 08:15
Preferencja należy się nie tylko tym, którzy nieprzerwanie mieszkają w nowo kupionym lokalu. Trzeba natomiast rzeczywiście w nim pomieszkać – orzekł WSA w Warszawie.

Preferencja należy się nie tylko tym, którzy nieprzerwanie mieszkają w nowo kupionym lokalu. Trzeba natomiast rzeczywiście w nim pomieszkać – orzekł WSA w Warszawie.źródło: ShutterStock

Preferencja należy się nie tylko tym, którzy nieprzerwanie mieszkają w nowo kupionym lokalu. Trzeba natomiast rzeczywiście w nim pomieszkać – orzekł WSA w Warszawie.

Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się podatnik, który sprzedał udziały w lokalach mieszkalnych i użytkowych. Zrobił to przed upływem 5 lat od odziedziczenia ich po matce. Zasadniczo w takiej sytuacji należy zapłacić 19-proc. PIT od dochodu ze sprzedaży (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT), chyba że podatnik przeznaczy pieniądze ze zbycia na realizację własnych celów mieszkaniowych (art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT).

We wniosku o interpretację podatnik poinformował, że chciałby skorzystać z tej preferencji. Wyjaśnił jednak, że na razie ma gdzie mieszkać, więc nowe, które kupi, zamierza na razie wynajmować. Nie wyklucza, że w przyszłości się do niego przeprowadzi. Dodał, że będzie to zależeć od jego sytuacji życiowej i ekonomicznej.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie