statystyki

Wzrost cen i płac zjada marżę w budownictwie

autor: Paweł Bednarz10.10.2019, 08:03; Aktualizacja: 10.10.2019, 08:08
smutek-nieruchomości-deweloperzy

Zatrudnienie w branży zwiększyło się w ub.r. o 5,3 proc., do 410 tys.źródło: ShutterStock

Sektor rośnie, ale firmom trudno o wzrost zysków. Kumulacja inwestycji infrastrukturalnych może przynieść nowe problemy.

Rosnące żądania płacowe, wysokie koszty materiałów, a także wciąż widoczny brak rąk do pracy. To główne problemy, z którymi musi wciąż mierzyć się budowlanka. Mimo poprawy sytuacji w branży firmy wciąż z dużą rezerwą spoglądają w przyszłość. Obawiają się m.in. wzrostu cen mieszkań i spadku popytu na nie. Branża z uwagą słuchała obietnic przedwyborczych. Podwyżka płacy minimalnej odbije się wyższymi kosztami, które odczują zwłaszcza najmniejsi podwykonawcy.

Ciężkie czasy dla branży

Rok 2018 był dla branży budowlanej trudny. Zwłaszcza dla tej części, która zajmuje się budową mieszkań. Ubiegły rok przyniósł bowiem 11-proc. spadek sprzedaży lokali (choć ceny wzrosły o ok. 10 proc.). Mimo to z danych GUS wynika, że produkcja budowlano-montażowa sięgnęła 206 mld zł. Była o prawie 17 proc. większa niż rok wcześniej. Dynamikę poprawiały przede wszystkim projekty infrastrukturalne.

Przedstawiciele firm budowlanych nie ukrywają, że w najbliższym czasie wynik branży będą ciągnęły właśnie inwestycje infrastrukturalne. Ma to jednak również minusy. Ich kumulacja powoduje problem z pozyskaniem pracowników i wpływa na rosnące koszty materiałów. Z danych firmy doradczej Deloitte wynika, że 49 proc. branży wskazuje na niedobór wykwalifikowanych pracowników jako barierę wzrostu.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie