Korzystający ze służebności gruntowej musi zwrócić koszty

autor: Marcin Nagórek18.08.2019, 11:00
Zakres służebności i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych. Służebność powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.

Zakres służebności i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych. Służebność powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.źródło: ShutterStock

Zakupiłem nieruchomość pod siedzibę firmy. W akcie notarialnym ustanowiono na moją rzecz służebność gruntową. Chodzi o korzystanie ze skrzynki rozdzielczej energii elektrycznej, która jest na działce sprzedawcy, do momentu podłączenia budynku do właściwego zasilania energią. Dokonałem remontów, korzystając z energii, a były właściciel żąda zwrotu kosztów energii, które zapłacił (umowa nie została przepisana na mnie). Czy muszę mu zwracać koszty, skoro miałem służebność?

Nabywca nieruchomości (przedsiębiorca) upatruje w służebności gruntowej braku podstaw do obciążenia go przez poprzedniego właściciela nieruchomości kosztami zużytej energii, przy czym zakład energetyczny nie wiedział o zmianach właścicielskich, w konsekwencji nie dokonano również zmian umownych na dostarczanie energii.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega albo na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, albo na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, albo też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa). Zakres służebności i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych. Służebność powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie