statystyki

Korzystający ze służebności gruntowej musi zwrócić koszty

autor: Marcin Nagórek18.08.2019, 11:00
Zakres służebności i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych. Służebność powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.

Zakres służebności i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych. Służebność powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.źródło: ShutterStock

Zakupiłem nieruchomość pod siedzibę firmy. W akcie notarialnym ustanowiono na moją rzecz służebność gruntową. Chodzi o korzystanie ze skrzynki rozdzielczej energii elektrycznej, która jest na działce sprzedawcy, do momentu podłączenia budynku do właściwego zasilania energią. Dokonałem remontów, korzystając z energii, a były właściciel żąda zwrotu kosztów energii, które zapłacił (umowa nie została przepisana na mnie). Czy muszę mu zwracać koszty, skoro miałem służebność?

Nabywca nieruchomości (przedsiębiorca) upatruje w służebności gruntowej braku podstaw do obciążenia go przez poprzedniego właściciela nieruchomości kosztami zużytej energii, przy czym zakład energetyczny nie wiedział o zmianach właścicielskich, w konsekwencji nie dokonano również zmian umownych na dostarczanie energii.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega albo na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, albo na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, albo też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa). Zakres służebności i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych. Służebność powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie