Więcej ziemi pod Mieszkanie+. Lokatorzy dostaną dopłaty do uwolnionych czynszów

autor: Emilia Świętochowska25.03.2019, 20:00
Zaproponowane przepisy mają służyć usprawnieniu mechanizmu pozyskiwania przez KZN gruntów nadających się do zabudowy mieszkaniowej i poszerzeniu grona podmiotów, które będą mogły za wynagrodzeniem oddać swoje nieruchomości.

Zaproponowane przepisy mają służyć usprawnieniu mechanizmu pozyskiwania przez KZN gruntów nadających się do zabudowy mieszkaniowej i poszerzeniu grona podmiotów, które będą mogły za wynagrodzeniem oddać swoje nieruchomości.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zakończyło właśnie szlifowanie zmian w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz.U. z 2017 r. poz. 1529), który to zasób stanowi państwowy banku ziemi przeznaczonej pod inwestycje mieszkaniowe. Nowa, poprawiona wersja projektu ma zostać w najbliższym czasie przyjęta przez rząd.

Zaproponowane przepisy mają służyć usprawnieniu mechanizmu pozyskiwania przez KZN gruntów nadających się do zabudowy mieszkaniowej i poszerzeniu grona podmiotów, które będą mogły za wynagrodzeniem oddać swoje nieruchomości. Resort liczy zwłaszcza na spółki Skarbu Państwa. W przypadku złożenia przez prezesa KZN wniosku o przekazanie nieruchomości na potrzeby programu Mieszkanie+ niezbędna będzie opinia właściwego ministra nadzorującego państwową firmę. Ewentualny spór ma być rozstrzygany przez komisję rozjemczą przy Sądzie Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP.

Wysokość rekompensaty za działki będzie ustalana na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego. Strona niezadowolona z kwoty w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania decyzji wojewody będzie mogła wnieść pozew do sądu cywilnego. Spod ustawy wyłączone zostaną grunty znajdujące się w zasobach Lasów Państwowych.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie