statystyki

Błyskawiczny retusz uwłaszczenia

autor: Emilia Świętochowska10.12.2018, 08:40; Aktualizacja: 10.12.2018, 08:41
Nowelizacja umożliwi deweloperom szybsze uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego uwłaszczenie, jeśli będzie to związane ze sprzedażą kolejnych lokali.

Nowelizacja umożliwi deweloperom szybsze uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego uwłaszczenie, jeśli będzie to związane ze sprzedażą kolejnych lokali.źródło: ShutterStock

Sejm uchwalił nowelizację ustawy uwłaszczeniowej, która zmienia zasady wnoszenia opłat za przekształcenie przez deweloperów, spółdzielnie mieszkaniowe i innych przedsiębiorców. Korekta przepisów ma wyeliminować ryzyko poniesienia przez nich kosztów wynikających z przekroczenia dozwolonego limitu pomocy publicznej.

Zgodnie z przejętą nowelizacją każdy przedsiębiorca, który stanąłby przed koniecznością dopłacenia dużych sum do uwłaszczenia, w ciągu trzech miesięcy będzie mógł złożyć oświadczenie o tym, że chce rozłożenia opłat przekształceniowych na okres dłuższy niż 20 lat (taki przewiduje ustawa). I tak w przypadku nieruchomości, dla której stawka za użytkowanie wieczyste wynosiła dotąd 1 proc., czas płatności można rozciągnąć na 99 lat, w przypadku 3-procentowej stawki – 33 lata, a 2-procentowej – 50 lat. Jeśli deweloper po 1 stycznia 2019 r. nie złoży stosownego oświadczenia, to będzie musiał wnieść 20 opłat przekształceniowych oraz kwotę nadwyżki od dopuszczalnego limitu pomocy publicznej (200 tys. euro), tak jak wynika z ustawy.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie