Umowa pośrednictwa w sprzedaży domu jest ważna nawet wtedy, gdy nie ma zgody małżonka

autor: Leszek Jaworski17.11.2018, 07:30
umowa, para, małżeństwo, związek, konkubinat

Umowa pośrednictwa w sprzedaży domu jest ważna nawet wtedy, gdy nie ma zgody małżonkaźródło: ShutterStock

Prowadzę firmę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a dodatkowo – w ramach usług – współpracuję z doradcami kredytowymi: kontaktuję ich z potencjalnymi nabywcami oferowanych przeze mnie nieruchomości. Kilka tygodni temu podpisałem umowę pośrednictwa z właścicielem domu. Ustaliliśmy moje wynagrodzenie w wysokości 3 proc. brutto ceny sprzedaży nieruchomości. Sprzedający oprócz zlecenia mi pośrednictwa w zbyciu nieruchomości zawiesił na obiekcie banner informujący o zamiarze sprzedaży. Na tę informację zareagowali potencjalni kupcy. Jednak zadzwonili do mojej firmy, by przy zakupie domu skorzystać z pomocy doradców kredytowych.

 Pracownik mojej firmy dwukrotnie oprowadził ich po nieruchomości. Sprzedający, pomimo zbycia nieruchomości, nie chce mi wypłacić wynagrodzenia. Twierdzi, że sprzedaż domu nastąpiła bez mojego pośrednictwa. Poza tym uważa, że umowa pośrednictwa jest nieważna, ponieważ należy do czynności prowadzących do zbycia nieruchomości, a tym samym dokonanie takiej czynności wymaga zgody drugiego małżonka. Nie zgadzam się z tym, gdyż umowa pośrednictwa została zawarta w chwili, kiedy małżeństwo sprzedającego było już rozwiązane przez rozwód, a byli małżonkowie stali się współwłaścicielami nieruchomości w częściach ułamkowych. Czy przysługuje mi umówione wynagrodzenie?

Wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorcy należy się wynagrodzenie. Z opisu wynika, że w następstwie skojarzenia przez pracowników czytelnika zbywcy i nabywców doszło do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie