statystyki

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów. Jak uzyskać?

29.09.2018, 13:00; Aktualizacja: 29.09.2018, 13:29
dokumenty, urząd, archiwum

Aby wnioskować o wypis/wyrys z ewidencji gruntów musimy znać numer ewidencyjny działki.źródło: ShutterStock

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów to dokument niezbędny np. przy zakładaniu księgi wieczystej czy zawieraniu umowy notarialnej sprzedaży działki.

Uprawnieni do uzyskania wypisu/wyrysu z ewidencji są: właściciel, a także osoba, która ma prawo zarządzać nieruchomością lub osoba albo przedsiębiorstwo, które ma prawne powody uzyskania takiego dokumentu.

Wniosek o wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków składamy w starostwie powiatowym właściwym miejscowo dla interesujących nas działek, a w przypadku dużych miast na prawach powiatu - wniosek należy złożyć w wydziale zajmującym się geodezją i katastrem urzędu miejskiego. Wniosek składamy na formularzu, który jest dostępny w wydziale geodezji oraz nierzadko także na stronie www danego urzędu. Wniosek złożyć można także poprzez internet (ePUAP). Potrzebny jest do tego tylko profil zaufany (eGo). Szczegóły znaleźć można tutaj >>

Aby wnioskować o wypis musimy znać numer ewidencyjny działki. Znajdziemy go w księdze wieczystej danej nieruchomości (jeśli jest założona) albo w notarialnej umowie kupna. Jeśli nie mamy ani księgi wieczystej ani umowy notarialnej, wówczas numer działki możemy uzyskać w wydziale geodezji starostwa powiatowego (urzędu miejskiego).

Potrzebne uzasadnienie. Aby skutecznie złożyć wniosek musimy uzasadnić, do czego jest nam wypis i/lub wyrys potrzebny. Wypis i wyrys może nam być potrzebny do np. postępowania w sądzie, założenia księgi wieczystej czy aktu notarialnego sprzedaży. Pamiętaj, by uzasadnienie uwiarygodnić dołączonym dokumentem, np. o postępowaniu sądowym. Wymóg wskazania interesu prawnego nie dotyczy właścicieli (współwłaścicieli) oraz innych osób widniejących w operacie ewidencji gruntów do nieruchomości objętej wnioskiem.

Podobny temat: Wpis i wykreślenie z księgi wieczystej. Krok po kroku >>>

Pełnomocnictwo. Jeśli składamy wniosek przez pełnomocnika musi on dołączyć pisemne umocowanie do tej czynności wraz z dowodem uiszczenia 17 zł opłaty za pełnomocnictwo. Osoba umocowana do działania w imieniu podmiotu gospodarczego także musi załączyć pisemne umocowanie np. wydruk KRS w przypadku prokurenta (wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za prokurę).

Opłaty

Za wypis i wyrys z ewidencji gruntów zapłacimy odpowiednio:

140 zł — za elektroniczną wersję wypisu i wyrysu,
150 zł — za wydruki wypisu i wyrysu.

Stawki powyższe dotyczą jednej nieruchomości w granicach jednego obrębu ewidencyjnego. Płatność można dokonać przelewem na właściwe konto urzędu lub w kasie urzędu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • gość(2018-09-29 18:23) Zgłoś naruszenie 101

    Opłaty Za wypis i wyrys z ewidencji gruntów zapłacimy odpowiednio: 140 zł — za elektroniczną wersję wypisu i wyrysu, 150 zł — za wydruki wypisu i wyrysu. W/w opłaty są bardzo drogie , w odniesieniu do naszych płac , emerytur i rent.

    Odpowiedz
  • webster(2020-03-17 13:29) Zgłoś naruszenie 10

    te ceny sa z kosmosu !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie