statystyki

Domy w pobliżu lotniska tracą na wartości

autor: Sławomir Wikariak16.07.2018, 17:30
Już samo objęcie domu strefą ograniczonego użytkowania przy lotnisku może oznaczać utratę jego wartości.

Już samo objęcie domu strefą ograniczonego użytkowania przy lotnisku może oznaczać utratę jego wartości.źródło: ShutterStock

Już samo objęcie domu strefą ograniczonego użytkowania przy lotnisku może oznaczać utratę jego wartości. Nie ma znaczenia, czy startujące samoloty rzeczywiście powodują większy hałas czy też nie. Tak uznał poznański sąd apelacyjny.

W 2012 r. Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę o poszerzeniu strefy ograniczonego użytkowania przy porcie lotniczym Poznań-Ławica. Na tym obszarze zwiększono dopuszczalną głośność do 55 db w dzień i 45 db w nocy. W granicach nowej sfery znalazła się działka wraz z domem małżeństwa K. Zażądało ono od spółki zarządzającej lotniskiem rekompensaty za spadek wartości nieruchomości. Ta odmówiła argumentując, że na tę chwilę nie ma mowy o żadnym spadku cen.

Sprawa trafiła do sądu, a ten w I instancji zasądził łącznie ok. 89 tys. zł wraz z odsetkami. Zarządca lotnika nie zgodził się z wyrokiem. W apelacji przekonywał, że nie udowodniono, by zachodził związek między wejściem w życie uchwały, a spadkiem wartości nieruchomości. To można by określić dopiero na podstawie dłuższych trendów cenowych. Poza tym, w tej chwili, hałas w okolicy domu powodów nie jest większy, niż był przed wydaniem uchwały. Nie ma więc powodów do tego, by nieruchomość rzeczywiście potaniała.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie