"Według najnowszych danych Eurostatu, wśród krajów z największymi wzrostami znalazły się Irlandia, Portugalia, Węgry i Holandia. Rok do roku mieszkania podrożały tam o ponad 10 proc." - podał Płochocki.

"Według Eurostat w trzecim kwartale 2017 roku największy wzrost cen nieruchomości został odnotowany w Czechach, gdzie przekroczył 12 proc." - dodał dyrektor.

Polska wyprzedziła m.in. Włochy, gdzie zanotowano spadek.

Reklama

"Rynek mieszkaniowy był w ubiegłym roku w Polsce niezwykle konkurencyjny, czego dowodem jest nieznaczny wzrost cen, przy jednoczesnym wyraźnym wzroście liczby sprzedanych lokali" - zauważa Płochocki. "Europejskie statystyki pokazują, że wzrost cen lokali w Polsce był jednym z najmniejszych wśród krajów Unii Europejskiej" - dodał.

Reklama

"Jest to bardzo dobra informacja dla Polaków, zwłaszcza w kontekście jednej z najniższych w Europie liczbie mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców. Utrzymanie wysokiego poziomu produkcji i nieznacznie rosnących cen pozwala nam "gonić" Europę i podnosić poziom zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych" - zauważył Płochocki.

Dyrektor PZFD zauważa, że "musimy pamiętać, że ta przepaść między Polską a średnią europejską jest tak duża, że gdybyśmy chcieli wyrównać nasze wyniki z resztą krajów do 2030 roku, to produkcja deweloperska powinna być dwa razy większa niż jest dzisiaj".

Płochocki uważa, że dla rynku mieszkaniowego ważne jest "uwolnienie gruntów rolnych, znajdujących się w granicach administracyjnych miast oraz gruntów budowlanych znajdujących się w Krajowym Zasobie Nieruchomości czy spółkach Skarbu Państwa". "Czekamy także na zdecydowane ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców wobec drastycznego braku pracowników na budowach" - powiedział Płochocki.

"Szacujemy, że skutkiem rosnących cen gruntów oraz kosztów wykonawstwa będą wzrosty cen mieszkań o około 5 proc. w 2018 roku, pomimo jednoczesnego spadku marż deweloperów" - podsumował dyrektor PZFD.